Etkisizleştirilen Bir Genle Farelerde Obezite Önlendi

0
526

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları belirli fare hücrelerindeki bir geni etkisizleştirerek, hayvanların yüksek yağ içerikli bir diyetle beslendikten sonra bile obez olmasını önledi.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada bağışıklık hücrelerindeki bir genin faaliyetlerini engelledi. Makrofajlar adı verilen bu bağışıklık hücreleri önemli enflamatuvar hücreler olduğundan ve obezite kronik düşük dereceli enflamasyonla ilişkilendirildiğinden, araştırmacılar enflamasyonu azaltmanın kilo alımını ve obeziteyi düzenlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

İnsanlar obez olduğunda, obez olmayanlardan daha az kalori yakıyor ve aynı şey fareler için de geçerli. Ancak araştırmacılar, obez farelerin makrofajlarındaki ASXL2 genini sildikten ve ikinci bir dizi deneyde hayvanlara bu genin faaliyetlerini engelleyen nanoparçacıklar enjekte ettikten sonra, obez farelerin obez olmayanlarla aynı düzeyde kalori yakmayı sürdürdüğünü buldu.

İşlemi Gören Hayvanlar Görmeyenlere Göre Yüzde 45 Daha Fazla Kalori Yaktı

The Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan çalışmanın bulguları, yüksek yağ içerikli diyetlerle beslenmelerine rağmen, bu işlemi gören hayvanların, makrofajlarında bu genin işlevsel olduğu obez farelerden yüzde 45 oranında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu.

Bunun farelerde obeziteyi tam olarak neden önlediği henüz net değil. Ancak araştırmacılar, bunun yağları depolayan beyaz yağ hücrelerinin daha çok depolanan yağları yakmaya yardımcı olan kahverengi yağ hücreleri gibi davranmasını sağlamakla ilgili gibi göründüğünü söylüyor.

Bu stratejinin bir tedavi yöntemi haline gelmesi için daha çok yol alınması gerekiyor ama strateji obez insanların zayıf insanlara benzer oranlarda yağ yakmasına yardımcı olma potansiyelini taşıyor.

Çalışmada kullanılan farelerin yüksek yağ içerikli diyetlerle beslendiğini ama karaciğerlerinde yağlanma meydana gelmediğini ve tip 2 diyabet de olmadıklarını belirten araştırmacılar, hayvanların makrofajlarının enflamasyon yapıcı etkilerini sınırlamanın onların daha fazla yağ yakmasına olanak tanıyor gibi göründüğünü ve bunun da onları daha zayıf ve sağlıklı tuttuğunu söylüyor.  

Orijinal Makale: Phys

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here