Ay Hakkındaki Tuhaf Ve İlginç Gerçekler

0
1350

Ay her zaman insanlara ilginç geldi ve insanlık 50 yıldan biraz uzun bir zaman önce Ay’da ilk adımlarını attı. Ama yine de, Ay’a gitmek için harcanan onca çabaya rağmen, Ay yüzeyi hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Ama işte Ay hakkında bilinmesi gereken bazı tuhaf gerçekler. 

Dolunaylar Geceleri Sizi Uyutmayabilir

Tarihte biraz geriye giderseniz ya da kurt adam filmlerini izlerseniz, Ay’ın çeşitli doğaüstü olayları ve tuhaf davranışları açıklamak için kullanıldığını hemen görürsünüz. Bir dolunay sizin bir kurt adama dönüşmenize neden olamaz ama sizi gece iyi bir uyku uyumaktan alıkoyabilir. 

2013 yılında, Basel Üniversitesi’nden bilim insanları, uyku döngüsü üzerinde bir “ay etkisi” olduğunun kanıtlarını buldular. Çalışmanın amacını bilmeyen ve yataklarından Ay’ı göremeyen 33 gönüllüyle yapılan bu küçük çaplı çalışmada, araştırmacılar bir dolunay sırasında bu insanların uykuya dalmasının daha uzun zaman aldığını, 20 dakika daha az uyuduklarını ve derin uykuda yüzde 30 daha az zaman geçirdiklerini buldular. Yani, bir dahaki sefere uyumakta zorluk çektiğinizde, bir dolunay olup olmadığını kontrol edin. 

Ay Yüzeyindeyken Gölgeler Daha Koyu 

Astronotlar Ay’a vardıklarında, gölgelerinin Dünya’dakinden ne kadar daha koyu olduğunu fark ettiler. Ama bu duruma neden olan şey sadece fizik. 

Ay’da atmosfer olmadığı için ışık dağılmıyor. Bu da gölgelerin çok koyu olmasına neden oluyor. Bununla birlikte, güneş ışığının vurduğu yerler de çok aydınlık ve parlak gözüküyor. 

Ay Depremleri

Ay’a kadar gidip de bir Ay depremini deneyimlediğinizi hayal edin. Ay depremleri tahmin edebileceğinizden çok daha sık gerçekleşiyor. Ama endişelenmeyin çünkü bunlar Dünya’daki depremler kadar şiddetli olmuyor ancak çok daha uzun sürebiliyorlar. Ay depremlerinin nedenlerine dair ileri sürülen fikirler arasında yüzeydeki meteorların sarsıntıları, içi soğuyup küçüldükçe Ay’da meydana gelen titreşimler ve Dünya’nın yer çekimi kuvvetinin Ay’ın içi üzerindeki etkileri bulunuyor. 

Bir Gün Şimdi Olduğu Yerde Olmayacak

Buna daha uzun bir zaman var ama neticede bu gerçekleşecek. Ay her yıl Dünya’dan yaklaşık 3.8 santimetre kadar uzaklaşıyor. Bu durum bu hızla devam ederse, yaklaşık 500 milyon yıl içinde Ay şu anda olduğu yerden yaklaşık olarak 23.500 kilometre uzakta olacak. 

Bu uzaklaşmanın Dünya ve Ay arasındaki çekim veya gelgitlerle ilgili etkileşimlerin bir sonucu olduğu düşünülüyor. Hatta, bu uzaklaşma hızı sabit de değil ve dalgalanma eğilimi gösteriyor ve bu genellikle Dünya’nın iklimindeki veya jeolojisindeki değişimlerle bağlantılı oluyor. 

Uzaylılar Konusu

Ay hakkında birçok komplo teorisi var. Bunların bazıları Ay’ın bir uzaylı üssü olduğunu ya da hatta onun bir uzay aracı olduğunu bile ileri sürüyor. Bu teorilerin en favori olanlarından biriyse, tuhaf bir durumun yaşandığı Apollo 11 göreviyle ilgili. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’i taşıyan Apollo 11 Ay Modülünün iniş yapmasının ardından telsiz bağlantısı yaklaşık iki dakika boyunca kesildi. Bazı komplo teorisyenleri bu iki dakika içinde astronotların uzaylı yaşamına dair kanıtlar bulduğunu söylüyor. 

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here