Çocukların Koronavirüsü Yaymadaki Rolü Sanılandan Daha Büyük

0
365

Çocuk covid-19 hastaları üzerinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışmada, araştırmacılar çocukların toplumda covid-19’u yaymadaki rolünün önceden sanılandan daha büyük olduğunu gösteren kritik veriler ortaya koydular.

192 çocukla yapılan çalışmadaki 49 çocuğun SARS-CoV-2 testi pozitifti ve 18
çocuğun da covid-19’la bağlantılı geç başlangıçlı bir hastalığı vardı. The Journal of Pediatrics’te yayınlanan çalışma, enfekte çocukların solunum yollarındaki virüs miktarının, covid-19 tedavisi için hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde bulunan yetişkinlerde olandan ciddi ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi.

Çalışmanın başyazarı olan Massachusetts Genel Hastanesi’nden Lael Yonker, “Özellikle de enfeksiyonun ilk iki gününde, her yaştan olan çocuklarda bulduğumuz yüksek virüs miktarı beni şaşırttı. Viral yükün bu kadar yüksek olmasını beklemiyordum. Hastanede tedavi gören ağır durumdaki yetişkin hastaların viral yükleri, yüksek bir SARS-CoV-2 viral yüküyle etrafta dolaşan ‘sağlıklı bir çocuktan’ önemli ölçüde daha düşük,” diyor.

Hastalığın bulaşma riski, viral yük miktarı yüksek olduğunda daha büyük oluyor. Ve çocuklar ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi covid-19’un tipik belirtilerini gösterdiklerinde bile, bunlar genellikle grip ve soğuk algınlığı da dahil olmak üzere sıradan çocukluk dönemi hastalıklarının belirtileriyle örtüşüyor ve bu durum da doğru bir covid-19 teşhisini zora sokuyor.


Araştırmacılar covid-19 hastalığına sahip çocukların yetişkinler kadar ciddi
derecede hastalanmaları daha az olası olsa da, asemptomatik veya az belirti
gösteren taşıyıcılar olarak okula gittiklerinde enfeksiyonu yayabileceklerine ya da virüsü evlerine getirebileceklerine dikkat çekiyorlar.

Okulların Açılmasını Aceleye Getirmek Covid-19 Vakalarının Artmasıyla Sonuçlanabilir


Çalışmanın verileri, daha küçük çocukların daha ileri yaştaki çocuklara ve
yetişkinlere göre virüs için daha az sayıda reseptörü olsa da, bunun düşük viral yükle ilişkili olmadığını gösteriyor. Araştırmacılara göre bu bulgu, covid-19 enfeksiyonu geliştirmeye olan yatkınlıklarına bakılmaksızın, çocukların yüksek bir viral yük taşıyabileceğini gösteriyor ve bu da onların hastalığı daha çok bulaştırabilecekleri anlamına geliyor.

Araştırmacılar sürekli olarak ebeveynlerden çocuklarının okula veya kreşe
güvenli bir şekilde dönmesiyle ilgili gelen soruları cevapladıklarını ve bu
konudaki en önemli sorunun okulların çocukları, öğretmenleri ve personeli
korumak için hangi adımları atacakları olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar çalışmalarına dayanarak, okul ortamında SARS-CoV-2 enfeksiyonunu tespit etmek için vücut ısısına ya da belirti izlemeye bel bağlanmamasını tavsiye ediyorlar.

Enfeksiyon kontrol önlemlerine vurgu yapan araştırmacılar, bunların arasında sosyal mesafe uygulaması, genel maske kullanımı (uygulanabilir olduğunda) ve etkili bir şekilde el yıkamanın ve bir uzaktan ve yüz yüze eğitim kombinasyonunun da bulunduğunu belirtiyorlar. Çocukların virüsü yayması mümkün olan kaynaklar olduğunu söyleyen araştırmacılara göre, okulların yeniden açılmasının planlanması aşamalarında bunun hesaba katılması gerekiyor.


Araştırmacılar doğru ve uygun bir planlama yapılmadan okulların açılmasını aceleye getirmenin covid-19 enfeksiyonu vakalarının artmasıyla
sonuçlanabileceğinden korktuklarını da sözlerine ekliyorlar.

Orijinal makale: Harvard News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here