Grafen, cep telefonu ekranlarında kullanılan nadir metallerin yerini alabilir

0
469

Paragraf ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, organik ışık yayan diyotlarda ITO’nun yerini alan tek katmanlı bir grafen anot ile bir Organik Işık Yayan Diyotun (OLED) başarılı bir şekilde üretildiğini gösterdi. Yeni çalışma Advanced Optical Materials dergisinde yayınlandı.

İndiyum, yerkabuğunda bulunan en nadir dokuz elementten biridir ve AB’nin kritik malzemeler listesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, çoğunlukla indiyum kalay oksit (ITO) biçiminde ve cep telefonlarımızdaki ve bilgisayarlarımızdaki dokunmatik ekranların önemli bir parçası olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu evde indiyum içeren birçok öğe bulunur, bu düz ekran TV’lerde, güneş panellerinde ve evlerimizdeki LED ışıklarda kullanılır.

Innovate UK tarafından finanse edilen bu araştırma, sınırlayıcı bir bileşen olan Indium’u ortadan kaldırarak geleceğin yüksek teknolojili cihazlarının potansiyelinde radikal bir değişimin kapısını açıyor.

Profesör Colin Humphreys şöyle diyor: “Önemi ve kıtlığı nedeniyle ITO’yu değiştirmek için birçok girişimde bulunuldu, ancak şimdiye kadar elektronik veya optik bir cihazda ITO’ya kafa tutacak bir performansa sahip hiçbir malzeme bulunamadı.”

“Çalışmamız grafenin bir elektronik/optik cihazda ITO’nun yerini alabileceğini gösteren dünyadaki ilk çalışmadır. Bir grafen-OLED’in bir ITO-OLED ile aynı performansa sahip olduğunu gösterdik. ITO-OLED’ler, cep telefonlarımızın ekranlarında dokunmatik olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.”

Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. Karbon Dünya’da çok bol miktarda bulunur ve indiyumdan farklı olarak sürdürülebilir bir malzemedir.

Küçük pullar halinde keşfedildiğinde, şaşırtıcı özellikleri nedeniyle grafen Wonder Material olarak adlandırıldı. Ancak IBM, Intel ve Samsung gibi kuruluşlar, elektronik cihazlarda kullanılabilmesi için grafenin büyümesini ölçeklendiremedi. Paragraf, bu tür cihazlara uygun geniş alanlı grafen üretmenin yeni bir yolunu geliştirdi.

Kaynak: Zhichao Weng ve diğerleri, Gofret Ölçekli Grafen Anotları Organik Işık Yayan Diyotlarda İndiyum Kalay Oksit Yerine Geçiyor, Gelişmiş Optik Malzemeler (2021). DOI: 10.1002/adom.202101675

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here