Covid-19’a Lamalar Mı Çare Olacak?

0
491

Lama Fifi sakin bir şekilde güney İngiltere’deki Reading’de otlarken, en şiddetli covid-19 vakalarını tedavi etmek için hayat kurtarıcı bir immünoterapi yöntemi geliştirme çalışmalarının merkezinde olduğundan tamamen habersiz. 

İngiltere’de bulunan Rosalind Franklin Enstitüsü’nden bilim insanları, Fifi’nin özel olarak geliştirilen antikorlarını kullanarak covid-19’a karşı bağışıklığı güçlendiren bir tedavi geliştirdiler. Bu antikor tedavisinin klinik deneyleri birkaç ay içinde başlayabilir. 

Var olan kanıtlar çoktan iyileşen covid-19 hastalarından elde edilen antikorların pasif immünizasyon yoluyla ağır hastaları tedavi etmek için kullanılabileceği fikrini destekliyor.  

Nature Structural & Molecular Biology’de yayınlanan çalışmanın liderliğini yapan Profesör James Naismith, özel olarak lamalardan elde edilen antikorların laboratuvar testlerinde SARS-CoV-2 virüsünü etkisizleştirdiğinin gösterildiğini söylüyor. 

Dahası, insan antikorlarıyla yapılan geleneksel tedavilerin aksine, bilim insanları lama antikorlarının tasarlanmış olan ve “nanobody” olarak da bilinen küçük bir kısmının ayrılıp çıkarıldığı bir yöntemi kullanarak, lamaları koronavirüse özel antikorları istenilen şekilde üretmeleri için de kullanabilirler. 

Hayvan Deneylerinin Bu Yaz Başlaması Hedefleniyor

Naismith, “Laboratuvarda canlı virüsü öldüren bu nanobody’leri son derece iyi bir şekilde yapabiliyoruz. Bunlar kültürdeki virüsü öldürmekte inanılmaz iyiler,” diyor. 

Nanobody’ler çok etkililer çünkü bunlar SARS-CoV-2 virüsünün kapsülünün dışındaki spike proteinine bağlanabiliyorlar ve virüsün insan hücrelerine erişim sağlayıp enfeksiyona neden olmasını engelleyebiliyorlar.  

Bu nanobody’lerin hasta insanlarda virüsün ilerlemesini etkili bir şekilde durduran iyileşmiş insanlardan alınan seruma benzer bir şekilde kullanılabilme potansiyelini taşıdığını belirten Naismith, “Nanobody’lerden bir tanesini bir insan antikoruyla kombine etmeyi başardık ve bu kombinasyonun her ikisinin tek başına olduğundan daha da etkili olduğunu gösterdik. Kombinasyonlar özellikle faydalı çünkü virüsün kaçmak için aynı anda birden fazla şeyi değiştirmesi gerekiyor ve bu da virüs için yapması çok zor olan bir şey,” diyor. 

Ekip bu yeni tedavi yöntemini bu yaz hayvan deneylerinde test etmeyi ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde de klinik deneyleri başlatmayı hedefliyor. Araştırmacılar çalışmada hiçbir lamanın zarar görmediğini ve Fifi’nin durumunun gayet iyi olduğunu da sözlerine ekliyorlar. 

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here