Bebeklerin Rastgele Seçimleri Tercihleri Haline Geliyor

0
156

Bir bebek, tıpkı ona benzeyen bir oda dolusu pelüş hayvan varken onlardan bir tanesine yöneldiğinde, bu rastgele gibi görünen seçim diğer oyuncaklar için çok kötü bir anlam taşıyor çünkü bebek muhtemelen, seçmediği oyuncaklardan hoşlanmadığına karar vermiş oluyor.


Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan ve Psychological Science’da
yayınlanan bu yeni çalışmanın araştırmacılarından Alex Silver, “Bir seçim yapma eylemi, bizim seçeneklerimiz konusunda nasıl hissettiğimizi değiştiriyor,” diyor.


İnsanlar hoşlarına giden şeyleri seçtiklerini varsayıyorlar. Ama araştırmalar bu durumun bazen tersine işlediğini işaret ediyor: Biz bir şeyleri seçtiğimiz için onlardan hoşlanıyoruz. Ve seçmediğimiz şeylerden de hoşlanmıyoruz.


Araştırmacılardan Lisa Feigenson, “Bunu seçtiğime göre, bu hoşuma gitmiş
olmalı. Bunun yerine diğerini seçmedim, dolayısıyla o çok da iyi olmamalı.
Yetişkinler bu çıkarımları bilinçsiz olarak yapıyor. Biz yaptığımız seçimi, seçim yapıldıktan sonra haklı çıkarıyoruz,” diyor.


Çalışma 10 İla 20 Aylık Bebeklerle Yapıldı


Çalışmaları için, ekip 10 ila 20 aylık bebekleri laboratuvara getirdi ve onlara
oynamak için iki obje seçeneği verdi: iki eşit derecede parlak ve renkli yumuşak blok.


Araştırmacılar bebeklerin emekleyerek bunlardan birine gitmek zorunda
kalması için iki bloğu birbirlerinden uzağa yerleştirdiler. Bu bir rastgele seçim olacaktı.


Bir bebek oyuncaklardan birini seçtikten sonra, araştırmacılar onu bebekten aldılar ve bebeğe yeni bir seçenek sundular. Bebekler şimdi, ilk seferde seçmedikleri oyuncak ve tamamen yeni bir oyuncak arasında seçim
yapabilecekti.


Feigenson, “Bebekler hatasız bir şekilde, önceki seferde seçmedikleri oyuncak yerine yeni oyuncakla oynamayı seçtiler. Yetişkinler seçmedikleri şeyden daha az hoşlanıyor; hem de daha en başta bu gerçek bir tercih olmasa bile. Ve bebekler de, aynı bu şekilde, seçilmemiş olan objeyi beğenmiyor ve tercih etmiyor,” diyor.

Takip eden çalışmalarda, araştırmacılar bebeğin oynayacağı oyuncağı kendileri seçtiklerinde, bu durum tamamen ortadan kalktı. Feigenson seçenek tanınmadığında bu durumun da yok olduğunu söylüyor.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here