Bir Araştırma Arktik Okyanusu’nun Düşündüğümüzden On Yıllar Önce Isınmaya Başladığını Gösteriyor

0
493

Arktik Okyanusu, Atlantik Okyanusu’ndan hassas kutup ekosistemine akan sıcak su nedeniyle bulguların iddia ettiğinden yıllar öncesinden beri -20. yüzyılın başı- ısınıyordu.

Uluslararası bir grup araştırmacı, Grönland ve Svalbard arasındaki, Arktik Okyanusu’na açılan kapı sayılan Fram Boğazı adı verilen bir bölgede, okyanus ısınmasının yakın tarihini yeniden yapılandırdı.

Araştırmacılar, deniz mikroorganizmalarında bulunan kimyasal izleri kullanarak, geçen yüzyılın başında Atlantik’ten daha sıcak ve daha tuzlu sular aktıkça Arktik Okyanusu’nun hızla ısınmaya başladığını ve bu olayın Atlantifikasyon adı verilen bir fenomen olduğunu ve bu değişimin muhtemelen modern enstrümantal ölçümlerle belgelenen ısınmadan önce geldiğini buldular. 1900’den beri, okyanus sıcaklığı yaklaşık 2 santigrat derece yükselirken, deniz buzu geri çekildi ve tuzluluk arttı.

Sonuçlar, Arktik Okyanusu’nun Atlantifikasyonu üzerine ilk tarihsel perspektifi sağlıyor ve Kuzey Atlantik ile bağının önceden düşünülenden çok daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Bağlantı, kutuptaki buz tabakaları erimeye devam ettikçe deniz buzunun geri çekilmesi ve küresel deniz seviyesinin yükselmesinde önemli etkileri olabilecek Arktik iklim değişkenliğini ölçmeye muktedirdir.

Dünyanın tüm okyanusları iklim değişikliği nedeniyle ısınıyor, ancak dünya okyanuslarının en küçüğü ve en sığı olan Arktik Okyanusu hepsinden daha hızlı ısınıyor.

Atlantifikasyon, Kuzey Kutbu’ndaki ısınmanın nedenlerinden biridir, ancak uydu gibi bu süreci izleyebilen enstrümantal kayıtlar sadece yaklaşık 40 yıl öncesine dayanmaktadır.

Arktik Okyanusu’nun ısınması, kutup bölgesindeki buzların erimesine neden olur ve bu da küresel deniz seviyelerini etkiler. Buz eridikçe, okyanus yüzeyinin daha fazlasını güneşe maruz bırakır, ısı açığa çıkarır ve hava sıcaklıklarını yükseltir. Kuzey Kutbu ısınmaya devam ettikçe, karbondioksitten çok daha zararlı bir sera gazı olan, büyük miktarlarda metan depolayan permafrostu eritecek.

Bologna’daki Ulusal Araştırma Konseyi Kutup Bilimleri Enstitüsü’nden yardımcı yazar Dr. Tesi Tommaso, “800 yıllık zaman ölçeğinin tamamına baktığımızda, sıcaklık ve tuzluluk kayıtlarımız oldukça sabit görünüyor” dedi. “Fakat 20. yüzyılın başında birdenbire, sıcaklık ve tuzlulukta bu belirgin değişikliği görüyorsunuz – gerçekten de çarpıcı biçimde hem de.”

Muschitiello, “Arktik Okyanusu’nun kapısındaki bu hızlı Atlantifikasyonun nedeni merak uyandırıyor” dedi. “Sonuçlarımızı daha düşük enlemlerdeki okyanus sirkülasyonu ile karşılaştırdık ve Labrador Denizi’ndeki yoğun su oluşumunun yavaşlaması ile güçlü bir korelasyon olduğunu gördük. Gelecekteki bir ısınma senaryosunda, Grönland buz tabakasının erimesinden dolayı bu subpolar bölgedeki derin sirkülasyonun daha da azalması bekleniyor. Sonuçlarımız, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte daha fazla Arktik Atlantifikasyonu bekleyebileceğimizi ima ediyor.”

Araştırmacılar, sonuçlarının iklim modellerinde olası bir kusuru da ortaya çıkardığını, çünkü eski iklim modellerinin geçen yüzyılın başındaki bu erken Atlantifikasyonu yeniden üretmediklerini söylüyorlar.

Kaynak: Tommaso Tesi, 20. yüzyılın başında Fram Boğazı boyunca Hızlı Atlantifikasyon, Bilim Gelişmeleri (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abj2946. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abj2946

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here