Beyin Gücüyle Beste

0
757

Yeni beyin-bilgisayarı uygulaması sayesinde beyninizdeki notları sadece düşünerek beste yapmak mümkün.

BCI olarak bilinen arayüz ile eşleştirilen insan beyninin, engelli insanlar için belirli vücut uzuvlarını kontrol etmede kullanıldığı daha önceleri de bilim dünyasında biliniyordu. Bu teknolojiyle yapılmaya çalışılan başka uygulamalar da çok dikkat çekmişti. Örneğin, düşüncenizi okuyup bilgisayarda satranç vb. oyunları oynamak gibi şaşırtıcı ve kısmen başarılı uygulamaları olan bu teknoloji şimdi çok daha farklı ve gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Bilgisayardan Müzik Bestelemek

Müzikle belli bir seviyeye kadar uğraşan bir çok kişi bilgisayardaki çeşitli programlardan müzik bestelemiştir. Ama TU Graz’s Nöromühendislik Enstütüsündeki ekibin yapmayı başardığı program bunların çok daha üstünde.

Yapılan testlerde programın kullanımını öğrenen ve beste yapabilecek seviyede müzik bilgisi olan işitme yönünden sağlıklı denekler programı oldukça başarılı ve eğlenceli buldular. Tek yapmaları gereken şey istenilen seçeneğe çok iyi odaklanmak ve bu konuda alıştırma yapmak.

Nasıl Çalışıyor?

Notalara ve seslere aşina olan müzisyenlerin beyinleri ve dalgaları uzun süreler boyunca incelenip analiz edildikten sonra algoritmalar yazılmaya başlandı. Beyindeki küçük dalgalanmaları dahi hissedebilen bir cihazla bilgisayara aktarılan veriler yorumlanıp nota kâğıdına dökülüyor. Bu süreçte deneklerin nota kâğıdı üzerinden notaları düşünmeleri isteniyor. Programı deneyimleyenlerden bir örnek olarak, klarnet sanatçısı Franz Cibulka da BCI teknolojisini oldukça başarılı ve eğlenceli bulduğunu dile getiriyor.

BCI teknolojisinin söz konusu beste yapma uygulamasının kullanımının bu kadar kolay olması da oldukça şaşırtıcı. Kısa birkaç alıştırma ve deneme ile işitme açısından sağlıklı hemen hemen her bireyin beyinlerindeki besteleri kâğıda dökmeyi başardıkları gözlemlendi.

Gelecekte Ne Yapılacak?

 

Bu güzel ve heyecan verici gelişmenin ileride akıllı telefonlarda da uygulamalarının yapılması planlanıyor. Ama ekibin asıl amaçlarından biri, engelli insanlara takılacak elektronik protez kol ve bacakların BCI teknolojisi sayesinde kontrolü sağlanıp engelli insanların hayatını kolaylaştırmak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here