“Herşeye Dayanıklı” Süper Kaplama

0
818

Bazen telefonlarımız suya düşer ya da dizüstü bilgisayarımızın üzerine yanlışlıkla çay dökeriz. Herkes buna benzer bir şey yaşamıştır.

Ama eğer Michigan Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından üretilenler gibi sağlam bir malzeme ile kaplanmışlarsa, cihazlarınızın zarar görmemesi daha olasıdır.

Araştırmacılardan biri olan Anish Tuteja, “Benim evde 2 yaşında bir çocuğum var, bu yüzden bu proje benim için bilimden daha fazlası. Evlerin ve çocuk yuvalarının zeminlerini daha temiz hale getirmek için, bu yeniliğin neler yapabileceği konusunda heyecan duyuyoruz. Sektördeki çeşitli olası uygulamaları da göz önünde bulunduruyoruz,” dedi

Bu “herşeye dayanıklı” malzeme, florlu poliüretan ve floradesil polihedral oligomerik silseskuioksanın (F-POSS) birleştirilmesiyle oluşturuldu.

F-POSS son derece düşük bir yüzey enerjisine sahiptir. Bu da bazı şeylerin ona yapışmadığı anlamına gelir.

Ekip tarafından geliştirilen kaplama, bu iki bileşenin birlikte işlendiği, daha dayanıklı bir ürün oluşturması nedeniyle, diğer benzer malzemelerden farklıdır.

Tuteja, “Geçmişte araştırmacılar çok dayanıklı bir maddeyi ve çok itici bir maddeyi biraraya getirmiş olabilirler ve bunları birbirine karıştırmış olabilirler. Ancak bu, tam anlamıyla dayanıklı ve itici bir kaplama değildir.” açıklamasını yaptı.

Süper Kaplama

Fakat bu iki malzeme o kadar iyi birleşti ki, petrol, su ya da araştırmacıların bu kaplama üzerine döktükleri her şeye karşı güçlü bir kalkan oluşturabilen dayanıklı bir kaplama geliştirildi.

Maddebilimci Mathew Boban, ” Sağlam bir kaplama yapmak için iticiler ve bağlayıcılar iyi bir şekilde karıştırıldı. Ancak aralarında çok az miktarda bir faz ayrımı vardır. Bu ayrım, F-POSS’un zeminde bir tür yüzen ve güçlü bir itici tabaka oluşturmasını sağlar,” diyor.

Her ne kadar harika görünse de, bu inanılmaz kaplama henüz tam olarak son formunu almadı. F-POSS şu anda nadir bulunabilen ve pahalı bir madde. Ancak imalatçılar bu ürünü üretirken, maliyeti düşürmeliler.

Ürünün son halini görmek için sabırsızlanıyoruz. Cep telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımız için muhteşem bir koruma olacak.

Araştırma, ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Science Alert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here