Canlı Hücrelerin Süper Çözünürlüklü Olarak Görüntülenmesinde Önemli İlerleme

0
211

Edinburgh Üniversitesi’nden bilim insanları, canlı hücrelerin içsel çalışmalarını son derece detaylı bir şekilde ortaya koyan yeni bir görüntüleme tekniği geliştirdiler. Teknik, birçok hastalığın daha iyi bir şekilde anlaşılmasının önünü
açabilir.

LIVE-PAINT isimli bu yeni süper çözünürlüklü görüntüleme tekniği, canlı
hücrelerin faaliyetlerini sekteye uğratmadan, onların içlerindeki proteinleri ayrı ayrı izlemenin esnek ve etkili bir yolunu sunuyor.
Bu önemli ilerleme, hastalık süreçlerine dahil olan ve sağlık için gerekli olan proteinlerin davranışlarını açığa çıkararak hastalıklar hakkında yeni bilgilerin edinilmesine yol açabilir.


Edinburgh Üniversitesi ekibi, LIVE-PAINT tekniğini ilgilendiği bir proteini peptit olarak bilinen çok küçük bir protein molekülüyle etiketleyerek geliştirdi ve canlı maya hücreleri üzerinde test etti.

Ardından, peptit etiketi geçici olarak peptit bağlayıcı protein olarak bilinen ve bir floresan proteinle birleşen başka bir proteine bağlandı.

Teknik ALS Ve Alzheimer Gibi Hastalıklar Hakkında Yeni Bilgiler Sağlayabilir

Bu geriye çevrilebilir bağlanma, floresan proteinin tekrarlanan bir şekilde
ilgilenilen proteinle birleşmesini sağladı ve süper çözünürlüklü görüntüler
yapılandırmak için gereken yanıp sönme durumunu üretti.

Teknik, hücre içinde zararlı proteinlerin birikimiyle karakterize olan motor
nöron hastalığı, ALS ve Alzheimer gibi hastalıklar hakkında yeni bilgiler
sağlayabilir. Ayrıca, canlı hücrelerin faaliyetlerini sekteye uğratmadan, onların içlerindeki birçok başka önemli sürecin incelenmesi için de kullanılabilir.

Bunlara ek olarak, bu teknik transmembran proteinler olarak bilinen ve tıbbi açıdan önem taşıyan bir proteinler grubunun ilk kez detaylı olarak
incelenmesine de olanak tanıyabilir.

Mevcut ilaçların yüzde 70’inin hedef aldığı transmembran proteinler hücreleri çevreleyen zarların içinde yerleşik durumda bulunuyorlar ve hayati önem taşıyan rollere sahipler. Bu roller arasında sinir hücreleri arasındaki sinyal iletimleri de bulunuyor ve bunlarda meydana gelen bir bozulma genellikle hastalıklara yol açıyor.

Orijinal makale: Phys.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here