Mars’ın Kayıp Suyunun Çoğu Kabuğunda Saklı Olabilir

0
197

Bir okyanus miktarında su, Mars’ın yüzeyinin altındaki minerallerin içinde saklı olabilir ve bu Kızıl Gezegen’in neden kuruduğunu açıklamaya yardım edebilir. 

Science’da yayınlanan bir çalışmaya göre, Mars’ın iç bölgelerinden, yüzeyinden ve atmosferinden geçen suların bilgisayar simülasyonları, Kızıl Gezegen’in su moleküllerinin çoğunun gezegenin kabuğundaki kristal mineral yapılarının içinde sıkışmış olabileceğini gösteriyor. 

Çalışmanın araştırmacılarından biri olmayan Houston’daki Rice Üniversitesi’nden gezegen jeoloğu Kirsten Siebach, “Bu bulgu, odağı Mars’taki su kaybı için çok önemli bir mekanizmaya çekmeye yardımcı oluyor. Suyun kabuktaki minerallerin içine hapsolması, uzaya olan su kaybıyla eşit derecede önemli olabilir ve potansiyel olarak da daha bile çok önem taşıyabilir,” diyor. 

Caltech’ten gezegen bilimci Eva Scheller ve meslektaşları, uzay araçlarının yaptığı Kızıl Gezegen gözlemlerine ve Mars’a ait gök taşlarının laboratuvar analizlerine dayalı olarak, Mars’taki su kaybı için olası senaryoları simüle ettiler. 

Sular Dünya’da Da Minerallerin İçine Hapsoluyor

Simülasyonların 4 milyar yıl önce Mars’ta ne kadar su olduğuyla, bugün kutuplardaki buzullarda ne kadar su kaldığıyla ve Mars’ın atmosferinde gözlemlenen hidrojen miktarıyla uyuşması için, Mars’ın antik sularının yüzde 30 ila 99’unun kabuğun içinde saklanmış olması gerekiyor. Geriye kalan sularsa uzayda kayboldu. 

Scheller suların Dünya’da da minerallerin içine hapsolduğunu söylüyor. Ama Mars’tan farklı olarak, yerin altındaki bu sular sonunda volkanlar tarafından yeniden atmosfere çıkarılıyor. Bu fark, bir kayalık gezegen verimli, ıslak ve yaşanabilir olabilirken, bir diğerinin neden kurak bir yer olabildiğini anlamak açısından önemli. 

Çalışmanın araştırmacılarından olmayan Brown Üniversitesi’nden gezegen jeoloğu Jack Mustard, Mars’ın yer altı sularının gelecekteki kaşifler tarafından çıkarılabileceğini söylüyor. Mars’ta ulaşılması en kolay olan sular kutuplardaki buzullardakiler olabilir. Ama Mustard, “Bu buzları elde etmek için yüksek enlemlere çıkılması gerekiyor ve buralar soğuk, yaşanması daha zor olan yerler,” diyor. Eğer su minerallerin içinden çıkarılabilirse, bu sular ekvatora daha yakın bölgelerde olan daha ılık yerlerdeki insan kolonilerine destek olabilir. 

Orijinal makale: ScienceNews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here