Elektromanyetik Alanlar Diyabeti Tedavi Mi Ediyor?

0
296

Iowa Üniversitesi’nden araştırmacılar, kan şekerini invaziv olmayan bir şekilde yönetmek için yeni ve güvenli bir yol bulmuş olabilirler. Cell Metabolism’de yayınlanan çalışmanın bulgularına göre, diyabetli fareleri günde birkaç saatliğine bir statik elektrik ve manyetik alanlar kombinasyonuna maruz bırakmak, tip 2 diyabetin iki büyük belirtisini normalleştiriyor.


Araştırmacılardan Calvin Carter, “Nispeten kısa süreler boyunca
elektromanyetik alanlara (EMF’ler) maruz kalmak kan şekerini düşürüyor ve vücudun ensüline verdiği tepkiyi normalleştiriyor. Uzun ömürlü olan bu etkiler, diyabeti tüm gün boyunca kontrol altında tutmak için uykudayken
uygulanabilecek bir EMF tedavisi olanağını ortaya atıyor,” diyor.


Diyabet bakımı konusunda önemli sonuçları olabilecek bu yeni çalışma,
EMF’lerin karaciğerdeki oksidanların ve antioksidanların dengesini değiştirdiğini ve vücudun ensüline olan tepkisini iyileştirdiğini işaret ediyor.


Bulguya Tesadüfen Ulaşıldı


Elde edilen ilk bulguya tamamen tesadüfen ulaşıldı. Metabolizma ve diyabetle ilgilenen bir tıp öğrencisi ve çalışmanın araştırmacılarından olan Sunny Huang’ın farelerden kan alma ve kan şekeri seviyelerini ölçme konusunda alıştırma yapması gerekiyordu ve Carter da ona EMF’lerin hayvan beyinlerindeki ve davranışlarındaki etkilerini incelemek için kullandığı farelerden bazılarını ödünç vermeyi teklif etti.


Huang, “Bu gerçekten tuhaf bir durumdu çünkü normalde bu hayvanların kan şekerleri yüksek olur ve tip 2 diyabetleri vardır ama EMF’lere maruz bırakılan tüm farelerin kan şekeri seviyeleri normaldi,” diyor.

Araştırmacılar bu bulgunun iki kat tuhaf olduğunu çünkü bu hayvanların genetik modifikasyonla diyabetli hale getirildiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar yaptıkları çalışma sonucunda, kombine edilen bir kablosuz statik manyetik ve elektrik alanları uygulamasının, tip 2 diyabeti olan üç farklı fare modelinde kan şekerini ayarladığını buldular. Ekip ayrıca, uykudayken bu tür alanlara maruz kalmanın, üç günlük tedavi süresi içinde ensülin direncini tersine çevirdiğini de ortaya koydu.

Fare çalışmalarına ek olarak, araştırmacılar ayrıca insan karaciğeri hücrelerine de altı saat boyunca EMF’ler uygulaması yaptılar ve bir ensülin hassasiyeti göstergesinde önemli ölçüde bir iyileşme gerçekleştiğini gördüler. Bu durum, EMF’lerin aynı anti-diyabetik etkiyi insanlarda da ortaya koyabileceğini işaret ediyor.


Araştırmacılar şimdi, EMF’lerin boyutu ve fizyolojisi insanlara daha çok
benzeyen bir hayvanda da benzer etkileri yapıp yapmadığını görmek için daha büyük bir hayvan modeli üzerinde çalışıyorlar.

Orijinal makale: ScienceDaily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here