Üç Yüzü Olan Adam

0
1672

Fransız Jerome Hamon bu yılın başlarında üçüncü yüzüne sahip oldu.

Nakil işlemi, 15 Ocak’ta öğleden sonra başladı ve ameliyatın yapıldığı Paris’teki Georges Pompidou hastanesinden yapılan bir açıklamaya göre ertesi sabah sona erdi.

Ama önce, Hamon vücudundaki tüm kanın değiştirilmesi gerekiyordu. Bu işlem için bir ay kadar süren uzun bir zaman gerekliydi. Ancak bu yöntemle doktorlar, vücudunun yeni yüzü reddetmesine neden olabilecek antikorları kaldırabilirlerdi.

İkinci yüz nakli yapılmasının mümkün olup olmadığına dair önemli bir soruyu cevaplayan ikinci bir yüz nakli ameliyatı olmak,  bir hasta için de bir ilkti.

Bir çok organ naklinde, vücutta gerçekleşen ve ters giden bazı durumlar yaşandıktan sonra, vücudun belirli bir süre sonra yeni organı reddettiği görülmüştür. Şimdi biliyoruz ki, bu nakil yeni bir yüz olduğunda, bir hastanın tekrar yeni bir yüz nakli olması mümkündür.

İlk yüz nakli, 2005 yılında Fransa’da gerçekleşti.

2010 yılında, 30’larında olan Hamon, ikinci yüzüne Georges Pompidou hastanesinde Dr Laurent Lantieri tarafından gerçekleştirilen ameliyatta sahip oldu.

Hamon yüzünün tümörlerle kaplı olduğu genetik bir rahatsızlığa sahipti. 63 yaşındaki organ donöründen ilk yüz nakli yapıldı.

Herhangi bir nakil durumunda, bağışıklık sisteminin yabancı nesneyi tanımayacağı ve ona karşı tepki göstereceği riski her zaman vardır. Ancak bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar bunun olmasını önlemeye yardımcı olur. Fakat O’nun vücudu yeni yüzü kabul etti.

2015’te, Hamon soğuk algınlığına yakaladı. Bir doktor, aldığı anti-rejeksiyon (vücudun yeni organı reddetmesine karşı alınan ilaçlar) ilaçlara müdahale eden bir ilaç yazdı ve 2016 yılında vücudu, yüzü reddetme belirtileri göstermeye başladı.

2017 yılının Kasım ayında, yüzündeki ölmeye başladı. bu yüzden Dr. Lantieri bu dokuyu çıkardı.

Zombi

Sonraki aylarda Hamon, Lantieri’nin Associated Press’e “yürüyen ölüler” gibi tarif ettiği bir durumdaydı. Kulağı yoktu, göz kapağı yoktu, teni yoktu. Neredeyse duymuyordu, konuşamıyordu ve yemek yiyemiyordu.

Dr. Lantieri AP’ye verdiği demeçte, “Eğer cildiniz yoksa enfeksiyon geçirirsiniz. Yeni bir reddedilme olasılığı konusunda çok endişeliydik” açıklamasını yaptı.

Ardından, uyumlu yeni bir organ donörü sayesinde, nakil için yeni bir yüz elde edildi.

Ve neyse ki, aylar süren hazırlık ve ameliyat saatlerinden sonra yeni yüz nakli gerçekleşti. Yeni yüz, kafatasına henüz tam olarak uyum sağlamadı ancak zamanla vücuda ayak uyduracak.

Ama şimdilik, Hamon iyi bir karar verdiğini söylüyor.   Fransız medyasının O’nu “üç yüzü olan adam” olarak adlandırdığı bildirildi.

Hamon, AP Fransız televizyonuna, birkaç on yıl gençleşmiş olduğunu hissettiğini söyledi.

“43 yaşındayım. Donör ise 22 yaşındaydı. Bu yüzden artık 20 yaş daha gencim” dedi.

Kaynak: Science Alert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here