Kedilerin Sizi Sevmesi İçin Onlara “Kedi Gülüşü” Yapın

0
1687

Kedilerin mutlu ya da rahat olduklarında nasıl gözüktüğünü bilirsiniz. Hani gözleri kısılır ya? Anlaşılan o ki, işte kediler böyle gülüyor.

Sussex ve Portsmouth Üniversiteleri’nden psikologlar, yakın zaman önce insanlar ve kediler arasındaki ilişkiyle ilgili bir çalışma yayınladılar. Çalışmaya göre, insanlar “yavaş göz kırptıkları” sürece kedilerle pozitif bir şekilde iletişim kurabiliyorlar. 

Yavaş göz kırmak, alt ve üst göz kapaklarını birbirine yaklaştırmak ama gözü tamamen kapatmamak anlamına geliyor. Bu gerçekten güldüğünüzde olan duruma çok benziyor. Gözleriniz bu şekilde olduğunda yüzünüz bir kedininkine benziyor ve kedilerin yavaş göz kırpmaya pozitif tepki vermesinin nedeni de muhtemelen bu. 

Çalışma sonuçları, yavaş göz kırpan ve “kedi gülüşüne” benzeyen, gözlerin kısık olduğu yüz ifadelerine sahip insanların kedilere daha cana yakın geldiğini ortaya koyuyor. 

İki Bölümden Oluşan Bir Deney Yapıldı

Araştırmacılar iki bölümden oluşan bir deney yaptılar. Bir deneyde kediler ve onların sahipleri, diğerindeyse kediler ve araştırmacılar kullanıldı. 

İlk deneyde, araştırmacılar 14 evden olan 21 kediyi kullandılar. Kedilerin sahiplerinden kedilerinin karşısında oturmaları ve kediler onlara baktığında yavaş göz kırpma ifadesi yapmaları istendi. 

Kediler sahipleriyle birlikteyken ve yalnızken olan kayıtlar karşılaştırılırken, hayvanların da karşılık olarak sahiplerine yavaş göz kırptıkları görüldü.

İkinci deneyde, araştırmacılar sekiz evden olan 24 kediyi kullandılar. Bu sefer, kedilerin sahiplerinin yerini kedilere tamamen yabancı olan araştırmacılar aldı. Bu deneyin ilk bölümü sırasında, araştırmacılardan kedilere hiç göz kırpmaması istendi. 

Ancak ikinci bölümde, araştırmacılar da kedilere yavaş göz kırpma ifadesi yaptılar ve aynı zamanda da ellerini uzattılar. 

Deneyin sonuçlarına göre, kediler yalnızca yavaş göz kırpmaya karşılık vermekle kalmadılar, aynı zamanda onlar da araştırmacılara doğru uzandılar. 

Araştırmacılar elde ettikleri bulguların, potansiyel olarak kedilerin çeşitli ortamlardaki iyilik ve rahatlık durumlarını değerlendirmek için kullanılabileceğini ve bu ortamlar arasında veteriner kliniklerinin ve barınakların da bulunduğunu söylüyorlar. 

Kediler insanların yavaş göz kırpmasını bir güven ve rahatlık işareti olarak alıyorlar ve buna samimi bir şekilde karşılık veriyorlar. Siz de bir dahaki sefere bir kedinin de sizi sevmesini istediğinizde ona yavaş göz kırpın.

Orijinal makale: InterestingEngineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here