İlk tıp ansiklopedisinin yazarı Ali Rabban El-Taberi

0
1282

Ali Rabban El-Taberi (783-858), hekim ve psikiyatrdır. Firdous el-Hikmah isimli tarihteki ilk tıp ansiklopedilerinden birinin yazarıdır. Taberi, bu ünlü eserinde Yunan, Arap ve Hint tıbbının bütün bilgilerini sistematik biçimde bir araya getirmiştir. Pediatri ve çocuk gelişimi konusunda detaylı çalışmalar yaptığı için bu alanların da öncülerinden gösterilir.
İlaçların, kişilerin psikolojisi üstüne etkisine dikkat çeken ilk hekimlerden biri olan Taberi, doktorun hastalarla doğru ilişki kurarak ve çeşitli terapi seanslarıyla birçok sorunun giderilebileceğine dikkat çekmiştir.

Hıristiyanlıktan İslam’a geçen Taberi’nin, Hıristiyanlıkla İslam’ı karşılaştırdığı ve neden İslam’ı seçtiğini anlattığı El-Radd ala el Nasara isimli eseri, karşılaştırmalı dinler alanındaki en eski eserler arasında gösterilir. Taberi İslam’a geçişinde Kuran’ın belirleyici rolü olduğunu, bu kitabı okuduğu zaman bir insanın yazamayacağı kadar olağanüstü olduğunu fark ettiğini, bu şekilde Müslüman olmaya karar verdiğini ifade etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here