İnsan Genetiği Üzerindeki İki Araştırma Makalesi Geri Çekildi

0
335

2019 yılında, Çin’in toplama kamplarında bulunan, zulüm gören Müslüman Uygur toplumu üzerinde genetik bir deney yapmakta olduğu konusunda rahatsızlık verici haberler ortaya çıktı. New York Times’ın ifade ettiğine göre, ülkenin araştırmacıları, genetik kodlarını temel alarak azınlıkların yüzlerini dijital olarak yeniden oluşturmaya çalışıyorlardı. 

New York Times şimdi, iki bilimsel araştırma makalesinin geri çekildiğini ve bunun, bu çalışmaların Müslüman Uygur toplumunun bir parçası olan deneklerinin neler olup bittiği konusunda tam bir farkındalığa sahip olmamalarına ve dolayısıyla da çalışmalara katılmaya tam anlamıyla rıza göstermemiş olmalarına dayalı olarak gerçekleştiğini bildirdi. 

Human Genetics 30 Ağustos’ta bir çalışmayı geri çekmişti ve The International Journal of Legal Medicine de 7 Eylül’de bir çalışmayı geri çekti. 

Kanlarının Neden Veya Nerede Kullanılacağına Dair Kendilerine Hiçbir Açıklama Yapılmaksızın Kan Örnekleri Vermeye Zorlandılar

Bu çalışmalar, genetik koda dayanarak bir insanın fiziksel özelliklerini belirlemeye odaklanıyordu ve Uygur toplumunun çeşitli üyeleri New York Times’a, özünde kanlarının neden veya nerede kullanılacağına dair kendilerine hiçbir açıklama yapılmaksızın kan örnekleri vermeye zorlandıklarını söylediler. 

Bunun sebebi ağırlıklı olarak, çalışmaya polislerin de dahil olmasıydı. Çinli araştırmacıların Çin’deki kolluk kuvvetleri üyelerini ya da kamu güvenliği yetkililerini ortak yazarlar olarak listelemesi giderek yükselen, rahatsızlık verici bir trend.

Makalelerin geri çekilmesi, bu uygulamanın devam etmemesini garantiye alma yolunda atılan iyi bir ilk adım. Ama New York Times, muhtemelen aynı şekilde yapılmış olan çalışmaların yayınlanmış yüzlerce başka makalesi olduğunu bildirdi.

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here