Covid-19 Aşıları İşe Yarıyor

0
222

Koronavirüs vakaları ABD genelinde artmaya devam ederken, hastaneler de yeniden covid-19 hastalarıyla doluyor. Ve iki yeni çizelgenin de son derece netleştirmeye yardımcı olduğu gibi, bu hastaların büyük çoğunluğunu aşısız insanlar oluşturuyor. 

Bu çizelgelerden biri, 24 Ocak’tan 24 Temmuz’a kadar olan süreçte, aşılı insanların, aşısız insanlara göre covid-19 nedeniyle çok daha düşük bir kümülatif oranda hastaneye kaldırıldığını gösteriyor. Ve bu iki grup arasındaki oran farkı da zaman içinde sadece büyüdü. Temmuz sonlarına kadar, her 100,000 aşılı insandan toplamda yaklaşık 26 yetişkin covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Her 100,000 aşısız insandansa yaklaşık 431 kişi hastaneye kaldırıldı ve bu aşılı insanların kabaca 17 katı olan bir oran. Veriler aralarında California, Georgia ve Utah’ın da bulunduğu 13 eyaletten geliyor.  

Bu eğilim, araştırmacılar hastaneye kaldırılma oranlarını çizelgeyle haftalık bazda gösterdiklerinde de devam etti ve medRxiv.org’da yayınlanan çalışmaya göre, Ocak’tan Temmuz’a kadar aşısız insanlar arasındaki haftalık hastaneye kaldırılma oranları, aşılı insanlar arasındaki oranlardan altı ila 31 kat daha yüksek oldu.

Aşılar Her Zaman Enfeksiyonları Durdurmasalar Da İnsanların Hastanelik Olmalarını Önlüyorlar

İlk çizelgenin verdiği mesaj açık: Eğer bu pandemi sırasında aşılıysanız, hastaneye kaldırılma riskiniz aşısızsanız olacağından çok, çok daha düşük oluyor. Haftalık oranlar çizelgesinin mesajı da açık: Aşısız insanların hastaneye kaldırılma riskleri yükselip alçalabilse de, aşılı insanlar için bu risk her zaman düşük olmayı sürdürüyor. 

24 Ağustos’ta Morbidity and Mortality Weekly Report’ta yayınlanan ve Los Angeles ilçesine odaklanan ayrı bir çalışma da, covid-19 aşıları her zaman enfeksiyonları durdurmasalar da, yine de insanların hastanelik olmalarını önlediklerini gösterdi. Bu son derece bulaşıcı olan delta varyantının yayılımı konusunda da geçerli. 

Araştırmacılar 25 Temmuz’da, delta varyantı ilçede yaygınken, aşısız insanların hastaneye kaldırılmasının, aşılılara göre neredeyse 30 kat daha muhtemel olduğunu buldular. Her 100,000 kişiden sadece bir aşılı insan covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Aşısız insanlar arasındaysa, her 100,000 kişiden yaklaşık 29’u hastaneye kaldırıldı. Aynı çalışmada, aşısız insanların enfekte olmasının, aşılılara göre beş kat daha muhtemel olduğu da bulundu. 

Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Kathryn Edwards, 26 Ağustos’ta düzenlenen ve sponsorluğunu Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneğinin yaptığı bir basın açıklamasında, aşıların enfeksiyona karşı sağladıkları koruma ağır şekilde hastalanmaya karşı sağladıkları koruma kadar iyi olmasa da, onların insanları solunum cihazlarından ve ölmekten uzak tuttuklarını söyledi.

Orijinal makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here