İnsanların Normal Vücut Isısı Artık 37 Derece Olmayabilir

1
1591
İnsanların Normal Vücut Isısı Artık 37 Derece Olmayabilir

Yıllar boyunca, insan vücudunun “normal” ısı seviyesinin 37 derece olduğu düşünüldü. Ama yapılan yeni bir çalışma, insanların ortalama vücut ısısının düştüğünü gösteriyor.


Doktorlar hala insanların sağlık durumlarını belirlemek için vücut ısısını önemli bir işaret olarak kullanıyor. Şu anda, vücut ısısının gün içinde 0.2 dereceye varan oranlarda değişim gösterdiğini, genç insanların vücut ısılarının genelde
yaşlılardan daha yüksek olduğunu ve kadınların adet döngülerinin hangi noktasında olduklarına bağlı olarak erkeklere göre daha yüksek bir vücut ısısına sahip olma eğiliminde olduklarını biliyoruz. Vücut ısılarımız aynı zamanda havaya, fiziksel aktivite düzeyimize ve yakın zamanda yemek yiyip yemediğimize bağlı olarak da değişiklik gösteriyor.

Eldeki bulgular, vücudun birçok organının ve kimyasal reaksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak ve potansiyel olarak da mantar enfeksiyonlarını kendisinden uzak tutmak için oldukça sabit bir ısı seviyesini devam ettirdiği
fikrini veriyor. Ama eLife’da yayınlanan bu yeni çalışmaya göre, insanların ideal vücut ısısı artık 37 derece olmayabilir.

Çalışmanın bulguları, Amerikalıların ortalama vücut ısısının 1800’lü yılların başlarından bu yana her on yılda bir yaklaşık 0.02 derece düştüğünü ortaya koyuyor. Bulgulara göre, 2000’li yıllarda doğan Amerikalı erkeklerin vücut ısıları, 1800’lü yılların başlarında doğan erkeklerinkinden ortalama 0.58 derece daha düşük. 2000’li yıllarda doğan kadınların vücut ısılarıysa, 1890’lı yıllarda doğan kadınlarınkinden yaklaşık 0.32 derece daha düşük.


677.000’den Fazla Vücut Isısı Ölçümü İncelendi


Çalışmada görev alan ve bir bulaşıcı hastalıklar araştırmacısı olan Stanford Üniversitesi’nden Dr. Julie Parsonnet, uzun yıllar boyunca helikobakter isimli mikroorganizmanın yol açtığı bir bakteriyel hastalık üzerinde çalışmalar yaptığını söylüyor. Bu bakteri insanların mide kanseri geliştirme riskini artırıyor.

Ancak Parsonnet, yıllar içinde ABD’de helikobakter enfeksiyonlarının giderek daha az görülmeye başlandığını belirtiyor. Parsonnet, “19’uncu yüzyılda yaşayan insanlara kıyasla, modern insanlar bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanıyor. 1800’lü yıllarda yaşayan insanlar tekrarlayan sıtma, kronik yaralar, tüberküloz, bitmek bilmeyen diş hastalıkları ve dizanteri salgınlarıyla uğraşıyorlardı,” diyor.


Bu virüslerin günümüzde vücutlarımızda dolaşmadığını belirten Parsonnet, bu mikroorganizmaların yokluğunun zaman içinde insan fizyolojisinde nasıl bir değişime yol açtığını merak etti ve meslektaşlarıyla birlikte aralarında Amerikan İç Savaşı, 1970’ler ve 2000’li yılların başlarına ait veri setlerinin de bulunduğu verileri incelemeye başladı. Araştırmacılar toplamda 677.000’den fazla vücut ısısı ölçümünü inceledi.


Sebep Bulaşıcı Hastalık Oranlarındaki Azalma Olabilir


Ekip incelemeleri sonucunda, insanların ortalama vücut ısısında yıllar içinde istikrarlı bir düşüş meydana geldiğini buldu. Parsonnet, “İnsanlar olarak bizler zaman içinde evrim geçirdik ve fizyolojik olarak değiştik. 19’uncu yüzyılda olduğumuzdan, 1960’larda olduğumuzdan farklıyız. Bugün vücut ısımız daha düşük,” diyor.


Ekibin elde ettiği bulgular, 2017 yılında İngiltere’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarıyla da benzerlik gösteriyor. 35.000’den fazla hastadan alınan yaklaşık 250.000 vücut ısısı ölçümünün incelendiği bu çalışmada da, İngiliz hastaların ortalama vücut ısısının 36.6 derece olduğu bulunmuştu.


Parsonnet bunun fizyolojimiz, sağlığımız ve yaşam süremiz için ne anlama geldiğinin bilinmediğini söylüyor. Ancak araştırmacılara göre, düşen vücut ısısının giderek azalan bulaşıcı hastalık oranlarının bir yansıması olması muhtemel.

Çünkü enflamasyonlar, vücudun metabolik hızını artıran ve dolayısıyla da vücutta ısı üretilmesine neden olan sitokin adı verilen proteinleri üretiyor.


Elbette, İngiltere ve ABD dışındaki ülkelerde yaşayan insanların vücut ısıları tamamen farklı olabilir. Örneğin, 2008 yılında yapılan bir çalışmada, Pakistan’daki insanların ortalama vücut ısılarının hala 37 derece civarında
olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Orijinal makale: Live Science

1 YORUM

  1. Vücut ısısının 37 derece olmasına imkan yok. Çünkü ısı birimi kalori veya jouledir. 37derece olan vücut sıcaklığıdır.
    Vücut ısısını ölçmek de mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here