Covid-19 Aşılarını Soğuk Tutmaya Kuru Buz Yardım Edecek

0
198

Pandemi başladığından beri bir koronavirüs aşısı üzerinde çalışan Pfizer prototipinin yüzde 94 oranında etkili olduğunu açıkladığında, bu insanlara nihayet tünelin sonu göründü gibi hissettirdi. Ama aşı her ne kadar gerçekten de 2021’in başlarında genel nüfusun kullanımına girebilecek olsa da, onu doktor muayenehanelerine ulaştırmak ve oralarda saklamak zor olacak. Pfizer’ın aşısının etkili kalması için, çoğu modern ilacın gerektirdiğinden çok daha düşük ısı seviyelerinde saklanması gerekiyor. 

Bizim çocukken olduğumuz çoğu aşı, normal buzdolabı ısıları olan 2 – 8 derecelerde iyi bir şekilde dayanıyor. Pfizer’ın aşısınınsa, eksi 70 derecede saklanması gerekiyor. Bu ısı seviyesi, çoğu doktorun muayenehanesinde bulunmayan özel dondurucuları gerektiriyor ve bunlar birçok küçük sağlayıcı için de fazla pahalı. İşte kuru buz da bu noktada devreye giriyor. 

Kuru buz, beyaz ve donmuş suya benzer gibi görünebilir ama o sıradan buz değil. Kuru buz karbondioksitin, sudan çok daha düşük bir noktada; eksi 78 derecede donan katı bir hali. Karbondioksit katı haline ilk kez 1835’te, Fransız bilim insanı Adrien-Jean-Pierre Thilorier tarafından dönüştürüldü. 

Aşılar İki Hafta Boyunca Kuru Buzla Saklanabilir

1920’li yıllarda, gıda soğutma sektörü çeşitli gıda maddelerini taşımak ve saklamak için, normal buza olan üstünlüğü nedeniyle katı karbondioksite yöneldi. Katı karbondioksit eridikçe gaz haline dönüşüyor ve dağınıklık yaratan sıvı halini atlıyor. “Kuru” buz adı da buradan geliyor. O akmıyor, sızıntı yapmıyor ve bir şeyleri ıslatmıyor, bu nedenle çeşitli kolay bozulabilen ürünleri tren ve gemiyle taşımak için karton kutulara doldurulabiliyor.  

Kuru buz şimdi de, bir kez daha durumu kurtarabilir ve daha küçük kliniklerin pahalı dondurucular almadan aşıları iki hafta boyunca saklamasına olanak tanıyabilir. Ayrıca, Pfizer’ın aşıların dağıtımını yapacağı özel termal nakliyecileri de, kuru buzla yeniden dolduruldukları sürece, on beş gün boyunca geçici saklama birimleri olarak işlev görebilir. 

Her şirketin koronavirüs aşısı bu kadar düşük ısı seviyelerini gerektirmeyecek. Moderna’nın aşısı 2 – 8 derece olan standart buzdolabı ısılarında sağlam ve güvenilir kalmayı sürdürüyor. Ama aşılara olan küresel talep çok büyük olacak. Özellikle de bazı aşılar iki doz halinde uygulanıyorken, nüfusların tümünü aşılamak milyarlarca doz aşıyı gerektirecek. Bu nedenle, çok düşük ısı seviyelerini gerektirenler de dahil olmak üzere, tüm aşılara büyük ihtiyaç duyulacak ve onları soğuk tutacak olan da kuru buz olacak.

Orijinal makale: JStorDaily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here