İtalyan Adam Gerçek Anlamda Kan Ağladı

0
976

Her ne kadar kulağa gerçek olamaz gibi gelse de, son derece gerçek olan ve bir o kadar da nadir görülen bu hastalık, bu kez 52 yaşındaki İtalyan bir adamda kendini gösterdi.

Kayıtlara geçen ve detayları The New England Journal of Medicine’de yayınlanan vakaya göre, bu hasta İtalya’daki bir hastanenin acil servisine gittiğinde gözlerinden kan akıyordu.

Adamın anlattığına göre, kanlı gözyaşları hastaneye gitmesinden iki saat önce hiçbir uyarı vermeden aniden akmaya başladı. Kanlı gözyaşları bir noktadan sonra durdu, ancak hastaneye gitmeden önce yeniden akmaya başladı.

Adam doktorlara herhangi bir acı hissetmediğini ve gözlerinin veya burnunun çevresine bir darbe almadığını rapor etti. Daha önce bu tip bir şey yaşamamıştı ve yapılan ilk incelemelerde görüşünün ve gözlerini hareket ettirebilme becerisinin normal olduğu görüldü.

Sebebin Konjonktival Hiperemi Ve Hemanjiomlar Olduğu Bulundu

Ancak yapılan ileri tetkiklerde, adamda hafif derecede konjonktival hiperemi (göz küresini kaplayan zarda iltihaplı aşırı kan toplanması) olduğu ortaya çıktı ve ayrıca iki göz kapağının içinde de hemanjiom adı verilen iyi huylu tümörlerin varlığına dair bulgular elde edildi.

İşte bunlar, adamda ortaya çıkan ve insanların çeşitli kan yoğunlukları içeren gözyaşları akıttığı haemolacria isimli duruma neden olan şeylerdi.

Neyse ki, hastaya göz kapaklarındaki hemanjiomları temizlemesi için, genellikle oküler hipertansiyon ve glokom tedavilerinde kullanılan bir göz damlası verildi ve olayın üzerinden bir sene geçtikten sonra yapılan tetkiklerde haemolacrianın bir daha tekrarlamadığı görüldü.

Bu durumun meydana gelme sebeplerinden bazılarının enfeksiyon, iltihap, göz çevresindeki tümörler ve gözü çevreleyen dokuya alınan darbeler olabildiği bildiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here