Covid-19 Nedeniyle Küresel Karbondioksit Salınımları Hiç Olmadığı Kadar Düştü

0
385

Koronavirüs pandemisi dünya genelinde milyonlarca hayatı tehdit etmeye devam ederken, 2020’nin ilk yarısında karbondioksit salınımlarında daha önce benzeri hiç görülmemiş bir düşüş meydana geldi. 

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, bu yılın ilk altı ayında, 2019’un aynı döneminde olandan yüzde 8.8 daha düşük bir karbondioksit salınımı gerçekleştiğini ve toplamda 1551 milyon tonluk bir azalma meydana geldiğini buldu. 

Araştırmacılar bu çalışmayı eşsiz yapanın, Carbon Monitor isimli araştırma girişimi tarafından titizlikle toplanan gerçek zamanlıya yakın verilerin analiz edilmesi olduğunu söylüyorlar. 

Nature Communications’da yayınlanan çalışmaya göre, koronavirüs enfeksiyonların ilk dalgasının tepe noktasında olduğu ve çoğu büyük ülkenin sosyal hayatı ve ekonomilerinin bazı bölümlerini kapattığı Nisan ayında, salınımlarda yüzde 16,9 oranında bir azalma meydana geldi. 

Çalışma salınımlardaki en büyük düşüşün kara ulaşımı sektöründe gözlemlendiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar bunun nedeninin, büyük ölçüde evden çalışma yönündeki kısıtlamalar olduğunu ve bu alandaki karbondioksit salınımlarının dünya genelinde yüzde 40 oranında düştüğünü söylüyorlar. 

Temmuz Ayında Çoğu Ekonomi Normal Karbondioksit Salınımı Düzeylerine Geri Döndü

Buna karşın, enerji sektörünün bu düşüşe sağladığı katkı yüzde -22 ve sanayi sektörünün sağladığı katkı da yüzde -17 oldu. Şaşırtıcı bir şekilde, evlerden gerçekleşen salınımlarda da yüzde 3 oranında olan küçük bir düşüş meydana geldi ve bunun nedeni de, büyük ölçüde kuzey yarımkürede normal olmayan bir şekilde ılık geçen kış mevsimi oldu. 

Ayrıca, bulgular ulaşım sektöründen kaynaklanan salınım düşüşü devam etse de, 2020’nin Temmuz ayında, kısıtlama önlemlerinin kaldırılmasıyla birlikte, çoğu ekonominin normal karbondioksit salınımı düzeylerine geri döndüğünü gösteriyor. Ama eğer onlar bu benzeri görülmemiş düşük salınım seviyelerini korusalardı bile, bunun atmosferdeki uzun vadeli karbondioksit konsantrasyonu üzerindeki etkisi oldukça küçük olurdu. 

Bu nedenle, araştırmacılar iklimi stabilize etmenin tek geçerli stratejisinin sanayi ve ticaret sektörlerinde tam bir revizyon yapmak söylüyorlar ve karbondioksit salınımlarındaki bu düşüş benzersiz olsa da, çözümün insan faaliyetlerindeki azalma olamayacağını belirtiyorlar. 

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here