Covid-19’a Karşı Olan Bağışıklık Ne Kadar Kalıcı?

0
319

Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2016’nın sonbaharından başlayan ve 2018’in bir bölümünü de kapsayan bir süreçte, 191 çocuk, öğretmen ve acil durum çalışanından burun sürüntüsü örnekleri toplamaya başladılar ve bu insanlardan hapşırdıkları ya da boğazları ağrıdığı zamanları kaydetmesini istediler. Amaçları sıradan solunum yolu virüslerinin, bunların neden olduğu belirtilerin ve bu hastalıkları atlatan insanların bunların her birine karşı olan bağışıklıklarının ne kadar sürdüğünün bir haritasını çıkarmaktı.

Araştırmanın kapsamı içinde dört koronavirüs vardı ve bunlar her yıl insanları geniş çaplı olarak etkileyen ama sadece soğuk algınlığına neden olduğu için fazla dikkat çekmeyen HKU1, NL63, OC42 ve C229E isimli virüslerdi. Ama şimdi, bu ılımlı virüsler hakkındaki bilgiler, aynı geniş aileden olan yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin yarattığı pandeminin nasıl bir hal alabileceğine dair ipucu niteliğinde olabilir.

Columbia araştırmacılarının ön raporlarında anlattığı sonuçlar endişeye neden olabilecek yönde oldu. Sonuçlar, insanların sıklıkla aynı koronavirüsle yeniden enfekte olduğunu ve bunun aynı yıl içinde ve bazen birden fazla kez bile gerçekleştiğini gösteriyor. Araştırmacılar, bir buçuk yıllık süreç içinde, bir düzine gönüllünün testinin aynı virüs için iki ya da üç kez pozitif sonuç verdiğini ve bir vakada pozitif sonuçlar arasındaki zaman aralığının sadece dört hafta olduğunu bildiriyor.  

Araştırmacılardan Jeffrey Shaman, koronavirüslere karşı olan bağışıklığın çabuk zayıflıyor gibi göründüğünü söylüyor.

Hala Cevaba Kavuşmamış Sorular Var

Covid-19’un da aynı kalıbı izleyip izlemeyeceği bilinmiyor. Maryland Üniversitesi’nde görev yapan ve bu virüs ailesini inceleyen Matthew Frieman, “Her kış mevsiminde koronavirüsleri kapıyoruz. Çoğu insan daha önceden bu virüslere karşı antikorlar geliştirmesine rağmen yeniden bunları kapıyor. Buna zaman içinde virüslerde meydana gelen bir değişim mi neden oluyor, yoksa antikorlar enfeksiyona karşı koruma mı sağlamıyor, bunu tam olarak bilmiyoruz,” diyor.

Soğuk algınlığı virüslerine karşı olan kısa süreli direncin covid-19 için ne anlama geldiği önemli bir soru. Hastalığın soğuk algınlığının öldürücü bir versiyonuna dönüşmesi, sürekli olarak var olması, her yıl nüfusun yüzde 10 veya yüzde 20’sini enfekte etmesi ama aynı zamanda yüz kişiden birini öldürmeye de devam etmesi için bir ihtimal var mı?

Bazı bilim insanları bu sorunun düşünmek için fazla kötü bir soru olduğu fikrinde ve Shaman da covid-19’un davranışlarını tahmin etmek istemiyor ve bu konuda hala cevaba kavuşmamış olan soruların olduğunu belirtiyor. Ancak şu anda, Almanya ve ABD gibi ülkelerde bu soruları cevaplamak için büyük çaplı çalışmaların yapılmasına hazırlanılıyor. Frieman, koronavirüslere karşı olan bağışıklık tepkileri konusundaki belirsizliklerin, bu salgının ne zaman ya da nasıl sona ereceğini öngörme şansının hala çok düşük olduğu anlamına geldiğini söylüyor ve, “Ben bu durum ne zaman bitecek bilmiyorum ve eğer bunu bildiğini söyleyen biri varsa o kişi neden bahsettiğini bilmiyordur,” diyor.

Orijinal Makale: MIT Technology Review

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here