Dünyanın En Büyük Ham ve Yönlü Elmasları: Cullinan ve Altın Jübile

0
272
A beautiful sparkling diamond on a light reflective surface. 3d image. Isolated white background.

Cullinan Elması şimdiye kadar bulunmuş en büyük işlenmemiş mücevher kalitesindeki elmastır. 26 Ocak 1905’te Güney Afrika’nın Transvaal Kolonisi’ndeki Cullinan kasabası yakınlarında bulunan Premier Madeninde keşfedildi. Elmas 3.106,75 karat (621,35 gram) ağırlığındaydı ve yaklaşık 10,1 x 6,35 x 5,9 santimetre ölçülerindeydi.

Basın tarafından elmasa kısa sürede “Cullinan Elması” adı verildi. Bu isim Premier Mine’ın kurucusu ve başkanı Thomas Cullinan’a atıfta bulunuyordu.

Thomas Cullinan, 1898’de elmas içeren alüvyon birikintilerinin kaynağına doğru izini sürdükten sonra Premier elmas sahasını keşfederek adından söz ettirdi. 1902’de Premier Madeni’ni açarak, De Beers’in Afrika’da çıkarılan sert kaya elmasları üzerindeki ezici kontrolünü kıran ilk kişi oldu.

Maden, büyük elmasların verimli bir üreticisidir. 100 karattan ağır 800’e yakın elmas üretti. Aynı zamanda dünyanın tek önemli mavi elmas kaynağıdır.

Resim 1: Cullinan Elması: Premier Madenin yüzey müdürü olarak çalışırken keşfeden Frederick Wells’in elinde tuttuğu Cullinan Elması’nın fotoğrafı. Bu fotoğraf 1905 yılında bilinmeyen bir fotoğrafçı tarafından çekildi.

Kesildiği sırada Cullinan I elması var olan en büyük yönlü elmastı. O zamandan bu yana karat ağırlığı bakımından yalnızca bir yönlü elmas onu aştı. Bu, 545,67 karatlık sarımsı kahverengi Altın Jübile elması idi.

Altın Jübile, 1986 yılında Premier Madeninde bulunan ve madenin sahibi De Beers’e ait olan 755,5 karatlık ham bir parçadan kesilmişti. “Ateş gülü yastık kesimi” şekli, 1988 ile 1990 yılları arasında mücevheri işleyen Gabriel Tolkowsky tarafından tasarlandı.

Elmas, dünyanın en büyük yönlü elmasını sergilemek üzere De Beers tarafından birçok yerde sergilendi. 1995 yılında, elması birçok yerde sergileyen bir grup Taylandlı iş adamı tarafından satın alındı. 1996 yılında Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’e taç giymesinin 50. yıl dönümünde halk tarafından hediye edildi. Bu, “Altın Jübile” adını aldığı zamandır. Bugün Tayland Kraliyet Mücevherlerinin bir parçası olarak kalıyor.

Resim 2: Altın Jübile Elması: Altın Jübile dünyanın en büyük yönlü elmasıdır. 545,67 karat ağırlığında sarımsı kahverengi bir elmastır. Daha önce dünyanın en büyük yönlü elması olan Cullinan I’den 15,37 karat daha ağırdır. Altın Jübile, 1986 yılında Güney Afrika’daki Premier Madeninde bulunan 755,5 karatlık kaba bir parçadan kesildi. “Ateş gülü yastık kesimi” şekli, 1988 ile 1990 yılları arasında mücevherin yüzeyini şekillendiren Gabriel Tolkowsky tarafından tasarlandı. Fotoğraf ünlü mücevherin bir kopyasıdır.

Kaynak: https://geology.com/diamond/worlds-largest-diamond/#selling

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here