NASA’nın Perseverance Uzay Aracı Mars’a İniş Yaptı

0
202

NASA’nın en yeni uzay aracı Mars yüzeyine ulaştı. Yaklaşık yedi ay süren bir yolculuğun ardından, Perseverance isimli uzay aracı 18 Şubat’ta Kızıl Gezegen’e iniş yaptı.

İnişin başarısı kesinlikle kaçınılmaz bir sonuç değildi. Mars yüzeyine düzenlenen tüm görevlerin arasından, yaklaşık olarak sadece yüzde 40’lık bir bölüm yüzeye güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Perseverance bugüne dek Mars’a gönderilen en büyük uzay aracı ve bu inişi daha da zorlaştırdı. Aracın Jezero Krateri’ne varışı, NASA’nın Pasadena, California’da bulunan Jet İtki Laboratuvarı’ndaki görev kontrol odasında tezahüratlarla ilan edildi.


Aracın İki Ana Hedefi Var


Uzay aracı saatte yaklaşık 20,000 kilometre olan hızını saatte 4 kilometreden aza düşürmek için bir ısı kalkanı ve ardından da bir paraşüt kullandı. Sonrasında, araç 2012 yılında Curiosity uzay aracının inişinde kullanılana benzer bir “gökyüzü vinciyle” dikkatli bir şekilde yüzeye indirildi.

Şimdi, gezegenin yüzeyinin incelenmesine başlanmadan önce, mühendisler
uzay aracı ve aletleri üzerinde kontroller yapacaklar. Aracın iki ana hedefi var: 2026 yılında yapılması planlanan bir görevle Dünya’ya geri getirilmek üzere Mars’tan toz ve taş örnekleri toplayıp bunları bir kenara bırakmak ve geçmiş yaşama dair izler aramak.


Perseverance ekibi üyelerinden Katie Stack Morgan, yapılan canlı yayında,
“Mars hakkında bildiğimiz her şeye dayalı olarak, gezegenin geçmişte kesinlikle yaşamı destekleyebilir durumda olması gerekiyor. Eski Mars’ta gelişmiş olması olası yaşamı incelemek, bizim kendi gezegenimizde yaşama yol açan şartları daha iyi anlamamıza da yardımcı olabilir,” dedi.

Orijinal makale: NewScientist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here