Yaşlı Farelerdeki Yaşlanma Yüzde 54 Oranında Tersine Çevrildi

0
1670

Yapılan yeni bir çalışmaya göre, yaşlı farelere genç farelerin plazmaları verilerek gerçekleştirilen bir prosedür, başarılı bir şekilde hayvanların altı farklı epigenetik saatini geriye çevirdi, organ fonksiyonlarını iyileştirdi ve hayvanlardaki yaşlı hücreleri temizledi. Prosedürle hayvanlardaki yaşlanma yüzde 54 oranında tersine çevrildi.

Genç kan plazmasının çeşitli fare organları üzerinde faydalı etkileri olduğu bilinse de, bunun epigenetik düzlemde hücreleri ve dokuları yenileyip yenileyemeyeceği bilinmiyordu.

Bu büyük ve önemli bir keşif olduğundan, çalışmanın yazarı bile elde edilen sonuçlara inanmadı ve çalışmada genç ve yaşlı farelerin birbirine karıştırılmadığından emin olmak için hayvanların genomları dizilenerek böyle bir durumun gerçekleşmediğinden emin olundu.

Çalışma İnsanlarda Yaşlanmayı Tersine Çevirmek Konusunda Yapılacak Yeni Keşiflerin Yolunu Açabilir

Dünya’nın önde gelen uzun yaşam konusu araştırmacılarından olan Harvard Profesörü David Sinclair, Profesör Steve Horvath’ın başyazarı olduğu çalışmayla ilgili olarak attığı Twitter mesajlarında, “Bu neden mi büyük bir olay? Zaman içinde DNA’mıza eklenen ve DNA’mızdan çıkan metil adı verilen kimyasallar hangi genlerin etkin ve etkin olmayan durumda kalacağını kontrol ediyor. Bu DNA metilasyon paterni aynı zamanda <5% hatayla biyolojik saat olarak da görev yapabiliyor. Sigara içer ya da fazla yemek yerseniz saatiniz daha hızlı işliyor. Yaşlanma konusu üzerindeki çalışma alanı, metil paternlerindeki ve diğer gen regülatörlerindeki değişimlerin yaşlanma sürecinin bir parçası olduğu ve bunun tersine çevrilebileceği fikrini kabul ediyor,” dedi.

Koronavirüs krizinin insanların ileri yaştakiler ve onların enfeksiyona olan daha büyük yatkınlıkları hakkındaki düşüncelerini değiştirdiği bir zamanda, Horvath ve meslektaşlarının elde ettiği inanılmaz sonuçların insanlarda yaşlanmayı tersine çevirmek konusunda yapılacak yeni keşiflerin yolunu açabilecek olmasının çok önemli olduğu düşünülüyor.

Orijinal Makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here