Yiyecekleri Lezzetlendiren MSG Maddesi Güvenli Mi?

0
932

Açılımı monosodyum glutamat olan MSG maddesi yıllardır kötü bir itibara sahip. Ama bu doğal olarak var olan amino asit birçok insanın sevdiği atıştırmalıkların çoğunda yaygın olarak bulunuyor ve hatta bazen restoranlarda bile kullanılıyor.

MSG genellikle Amerikan kültürüne uyarlanmış Çin yemekleriyle ilişkilendiriliyor. Amerika’daki büyük şehirlerde bulunan Çin restoranlarında yemek yiyen insanlar, bu yemeklerdeki neredeyse bağımlılık yaratan “ekstra lezzete” hayran oluyor. Ancak bazen, bu restoranlarda yemek yiyenler sonrasında kendilerini “tuhaf” hissettiklerinden şikayet ediyor ve bunun için bir tek şeyi suçluyor: monosodyum glutamat.

MSG popüler Amerikan-Çin yemeklerinde (ve Vietnam, diğer Amerikan yemekleri, Hindistan ve Afrika yemeklerinde de) lezzeti artırmak için yaygın olarak kullanılıyor. İnsanlar yıllardır bu restoranları MSG ile ilişkilendiriyor ve MSG maddesinin insan için çok kötü bir kimyasal olduğu yönünde bir mit yaratılmış durumda.

Sevilen Birçok Yiyecekte Bulunuyor

Popüler bir lezzet arttırıcısı olan MSG, doğal olarak var olan L-glutamik amino asitten elde ediliyor. Sodyum glutamat olarak da bilinen MSG, doğada en çok bulunan esansiyel amino asitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzu. Glutamik asit domates, parmesan peyniri ve kurutulmuş mantar gibi en sevilen birçok yiyecekte bulunuyor.

Monosodyum glutamat satın alınıp evde de kullanılabiliyor. Bu gıda katkı maddesi kümes hayvanları ve balık kullanılarak yapılan yemeklerin ve çorbaların tadının çok daha lezzetli olmasını sağlıyor ve yemeklere “umami” adı verilen tadı katıyor.

Bu madde fast-food restoranlarında da kullanılıyor ve en sevilen çipslerde, atıştırmalıklarda, çeşnilerde, donmuş yemeklerde, çorbalarda, işlenmiş etlerde ve çabuk eriştelerde de bulunuyor.

MSG maddesinin kötü bir itibara sahip olmasının nedenlerinden birinin de birçok sağlıksız gıdada kullanılması olduğuna dikkat çekmek de önem taşıyor. Bu durum bazı insanların MSG ve sağlık üzerindeki olumsuz etkiler arasında bir ilişki olduğuna inanmasına sebep oluyor. Ama MSG içeren birçok ürün, yüksek oranda işlenmiş olan ve sodyum ve yağ içeriği de yüksek olan ürünler.

Tuza İyi Bir Alternatif

MSG yemek yaparken kullanılmalı ama sadece küçük miktarlarda. Bu kuvvetli bir madde ve çok az bir miktarı çok iş görebiliyor. Bazı insanlar bunun bazı yemeklerde tuza iyi bir alternatif olduğunu iddia ediyor. Aslında, MSG sofra tuzunda bulunan sodyum miktarının sadece üçte birini içeriyor. MSG kullanımı, bir yemekteki lezzeti arttırırken, aynı zamanda ondaki sodyum miktarını yüzde 20 ila 40 oranında azaltabiliyor. Yani evet, MSG kullanımı güvenli. MSG ve obezite arasında potansiyel ilişkiler olduğunu gösteren bazı küçük çaplı çalışmalar bulunuyor ama daha büyük ve iyi tasarlanmış çalışmaların bu potansiyel bağlantıyı doğrulaması gerekiyor. Yemek pişirirken kullanılan her baharat gibi, MSG de kararında kullanıldığında yemekleri lezzetlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Orijinal Makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here