Covid-19 Virüsü DNA’ya Girmiyor

0
213

Queensland Üniversitesi araştırmacıları, covid-19’un bir insanın DNA’sına girebildiği yönündeki iddiaları çürütüyorlar. 

Araştırmacılar bu iddiaların insanlara korku saldığını ve insanların aşı olmak konusunda tereddüt etmemeleri gerektiğini söylüyorlar. 

Profesör Geoff Faulkner, ekibinin Cell Reports’da yayınlanan çalışmasının, covid-19’un (ya da Pfizer veya AstraZeneca aşılarının) DNA’ya girdiğine dair bir kanıt olmadığını gösterdiğini belirtiyor. 

Profesör Faulkner, “Bu bulgu aşı konusundaki tereddütleri beslemek için kullanılan bu fikri çürütüyor,” diyor. 

Araştırmacılar bu çalışmayı, Proceedings of the National Academy of Sciences’de yayınlanan ve iyileştikten uzun zaman sonra pozitif çıkan covid-19 testlerinin nedeninin virüsün DNA’ya dahil olması olduğunu ileri süren bulguları incelemek için yaptılar. 

DNA’da Hiçbir Covid-19 Kanıtı Bulunmadı

Profesör Faulkner, “Bu iddiaları laboratuvarda geliştirilen hücrelerde değerlendirdik, DNA dizileme yaptık ve DNA’da hiçbir covid-19 kanıtı bulmadık. Kamu sağlığı bakış açısından, bizce virüsün ya da aşıların insan DNA’sına dahil olabildiğine dair bir endişe bulunmuyor,” diyor. 

Profesör Faulkner genom bilimi ve yer değiştirebilen elementler alanlarında uzmanlığı bulunan bir hesaplamalı ve moleküler biyolog. Ve bu da onun ekibinin, insan biyolojisini nasıl etkilediklerini belirlemek için DNA değişimlerini incelediği anlamına geliyor. 

Cell Reports’da yayınlanan çalışma için, Profesör Faulkner aralarında Queensland Üniversitesi Kimya Ve Moleküler Biyolojik Bilimler Fakültesi’nden Doçent Daniel Watterson’ın da bulunduğu virologlarla birlikte çalıştı. 

Watterson yapılan çalışmanın sıra dışı bir viral aktivite olmadığını ve covid-19’un davranışının bir koronavirüsten beklenenle uyumlu olduğunu doğruladığını söylüyor. 

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here