Bir yıldızın etrafında üç ayrı gezegen sistemi oluşuyor

0
401

ScienceAlert tarafından hazırlanan bir rapora göre, gökbilimciler, Dünya’dan 980 ışıkyılı uzaklıkta bulunan SVS 13 isimli bir ikili yıldız sistemi etrafında aynı anda oluşan üç gezegen sistemi tespit ettiler.

Gözlemler, benzeri görülmemiş bir ölçekte, gezegen sistemlerinin erken oluşumu hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

İKİ YENİDOĞAN YILDIZ

Yıldızlar, yoğun moleküler gaz bulutları kendi yerçekimleri altında çöküp dönmeye başladığında oluşur. Bu olduğunda, materyal dönen bir disk halinde düzleşir ve materyali büyüyen bir yıldıza verir. Yıldız oluştuğunda, kalan toz ve gaz sonunda gezegenlere, aylara, asteroitlere ve diğer uzay nesnelerine dönüşür.

Endülüs Astrofizik Enstitüsü’nden (IAA-CSIC) Ana Karla Díaz-Rodriguez ScienceAlert’e, “Sonuçlarımız, her yıldızın çevresinde bir gaz ve toz diski olduğunu ve ayrıca her iki yıldızın etrafında daha büyük bir diskin oluştuğunu ortaya koydu.” diye konuştu.

“Bu dış disk, bireysel disklere madde besleyen ve gelecekte tüm gezegen sistemlerinde oluşabilecek spiral bir yapıyı göstermektedir. Bu, her iki yıldızın etrafında disklerin varlığının ve ortak bir ikili sistemdeki diskin varlığının açık kanıtıdır.”

SVS 13’TEKİ HER İKİ YILDIZ DA GEZEGEN OLUŞTURABİLİR

Díaz-Rodriguez ve ekibi, Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nin Çok Büyük Dizisi tarafından alınan 30 yıllık gözlemleri inceledi. Ayrıca Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) ile yeni gözlemler gerçekleştirdiler.

Birden fazla yıldıza sahip güneş sistemlerinin gezegen oluşum sürecine pek olanak vermediği düşünülse de, ekibin deneyleri her iki yıldızın da gezegen oluşturabildiğini gösterdi. Araştırmaya katılan IAA-CSIC astronomu Guillem Anglada, “Her iki yıldızın da çok genç olduğunu ve her ikisinin de gezegen oluşturabileceğini keşfettik” dedi.

Dahası, SVS 13 ile ilgili önceki araştırmalar, çok yıldızlı sistemin, sonunda yaşam için yapı taşları oluşturabilecek karmaşık organik moleküller içerdiğini gösterdi. Karmaşık sistemin ömründe herhangi bir yaşamın gelişmesi için çok erken olmasına rağmen, SVS 13’ü incelemek, bilimsel topluluğa bu moleküllerin nihayetinde yaşamı destekleyen yapılara nasıl dönüştüğünü bildirebilir.

Kaynak: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here