Deri bandı fıstık alerjisi olan küçük çocuklar için umut vaat ediyor

0
101

Chicago Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’nin de dahil olduğu küresel bir faz 3 klinik çalışma, bir deri bandı aracılığıyla bir yıl süren immünoterapinin fıstık alerjisi olan küçük çocukları güvenli bir şekilde duyarsızlaştırdığını ve kazara maruz kalma sonucu ciddi alerjik reaksiyon riskini azalttığını ortaya koydu. 

Lurie Children’s’da çalışmanın Baş Araştırmacısı olan ve Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde Pediatri Doçenti olarak görev yapan ortak yazar Melanie Makhija, “Fıstık alerjisi olan genç hastalarımız için büyük umutlar taşıyan bu dönüm noktası niteliğindeki çalışmaya katkıda bulunmaktan heyecan duyduk” dedi. “Başlangıçta bir fıstığın küçük bir kısmına tepki veren çocuklar, tedavi sürecini tamamladıktan sonra bir ila dört fıstığa eşdeğer miktarda fıstığı tolere edebildi. Bu da bu çocukların kazara yer fıstığına maruz kalmaktan iyi korunacağı anlamına geliyor. Daha da önemlisi, fıstık bandının güvenli olduğunu ve ciddi bir alerjik reaksiyon olasılığının çok düşük olduğunu gördük. Bu, yer fıstığı alerjisi olan çocukların aileleri için harika bir haber.”

Yer fıstığı alerjisi Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve diğer batılılaşmış ülkelerdeki çocukların yaklaşık yüzde 2’sini etkilemekte ve genellikle yetişkinlikte de devam etmektedir. Hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlar, yer fıstığı gibi ortak ekipmanlarda üretilen ürünler de dahil olmak üzere çok küçük miktarlara istem dışı maruz kalınmasıyla tetiklenebilir. Şu anda, 4 yaşından küçük yer fıstığı alerjisi olan çocuklar için onaylanmış bir tedavi bulunmamaktadır.

2012 yılından bu yana, Lurie Children’s’daki gıda alerjileri klinik deney programı, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan yer fıstığı için oral immünoterapi de dahil olmak üzere çok sayıda yeni tedavi çalışmasına hasta kaydetmiştir. Bebeklikten genç yetişkinliğe kadar tüm yaş grupları için devam eden denemeler mevcuttur. Program, Baş Araştırmacılar Elizabeth Lippner, MD ve Abigail Lang, MD, MSCI tarafından yönetilmektedir.

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here