Daha Çok Robot Kullanımı İstihdamın Artmasına Yol Açıyor

0
221

Birçok insan otomasyonun artmasının istihdamın azalmasıyla sonuçlanabileceğinden korkuyor ama durum her zaman böyle olmayabilir. Yapılan yeni bir çalışmaya göre, üretim süreçlerine robotları eklemekte hızlı davranan firmalar, aynı zamanda çalışan sayılarının da arttığını gördü. 

MIT ekonomisti Daron Acemoğlu’nun ortak yazarlığını yaptığı çalışmanın sonuçları, her ne kadar 2010 ve 2015 yılları arasında robot kullanımında meydana gelen 20 yüzde noktası oranındaki artış istihdamda yüzde 3.2’lik bir düşüşe neden olsa da, robotları benimseyen firmalardaki çalışanların çalışma saatlerinin yüzde 10.9 yükseldiğini ve ücretlerin de arttığını gösteriyor. 

Çalışma, 2010’dan 2015’e kadarki zaman içinde üretim süreçlerine robotları ekleyen 598 firmanın da arasında olduğu 55,390 Fransız imalatçı firmayı göz önüne aldı. 

Robot Eklemesi Yapmayan Şirketler İstihdamlarında Düşüş Yaşadı

Çalışmaya göre, robotları kullanan firmalar daha verimli ve kazançlı hale geldi ve iş gücü ihtiyacı azaldı. Ancak bu firmalar aynı zamanda daha büyüdüklerini ve daha fazla pazar payına sahip olduklarını bildirdiler ve bu da onların daha fazla çalışanı işe almaya ihtiyaç duyması anlamına geldi. 

Diğer yandan, robot eklemesi yapmayan şirketler bunu yapanlarla rekabet edemedi ve rakiplerinin robot benimsemesindeki her 10 yüzde noktası oranındaki artış için istihdamlarında yüzde 2.5’luk bir düşüş yaşadı. 

American Economic Association: Papers and Proceedings’in Mayıs sayısında yayınlanacak olan çalışmanın sonuçları, otomasyondaki artışın yeni işler yaratacağını işaret eden başka araştırmalarla hemfikir gibi görünüyor. Bu durumda, insanlar işlerini kaybetmeyebilir ve bunun yerine sadece yeni beceriler edinmek zorunda olabilir.

Orijinal makale: İnterestingEngineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here