İkizler Arasındaki Telepati Bilmecesi

0
2394

 

Hem tek yumurta ikizleri hem de çift yumurta ikizleri dünyayı binlerce yıldır büyülemekte. Genellikle birbirleriyle çok yakın ilişkiler kuran ikiz kardeşler, sadece genlerini değil, ev ortamlarını, arkadaşlarını, kıyafetlerini ve elbette sırlarını da paylaşıyorlar. Bununla birlikte, tek yumurta ikizlerinin beşte biri, aynı zamanda daha gizemli bir şeyi paylaştıklarını iddia ediyorlar: Özel psişik bir bağlantı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan her 30 bebekten biri, ikiziyle birlikte dünyaya gelir. Tek yumurta ikizleri özellikle ilginçtir çünkü aynı genlere sahiptirler ve birçok yönden birbirlerine benzerler. Normal kardeşler de birbirlerine yakın olabilir ancak, bazı ikizler birbirlerinin ne düşündüğünü veya hissettiğini bildiklerini iddia ediyorlar. Bu ilginç bir fikir, ama arkasındaki gerçek nedir? Tesadüf mü, psişik güçler mi, ya da başka bir şey mi?

İkizler çoğu zaman birbirlerinin cümlelerini bitirir ve aynı şeyleri düşünürler, fakat bu, herhangi bir psişik telepatiden daha çok, ortak deneyimlerle ilgilidir. Bu tür bir psikolojik bağlantının gizemli olmadığı aşikardır: Birbirini çok iyi tanıyan ve ikiz olmayan kardeşler, yıllardır evli olan çiftler ve hatta en iyi arkadaşlar da dahil olmak üzere, birçok ortak deneyimi paylaşan iki kişi, birbirlerinin cümlelerini tamamlayabilirler. Kimse anlamasa dahi sadece göz göze gelerek bile aynı anda sadece birbirlerinin anladığı komikliklere gülebilirler. Dışarıdan gören insanlar ise ne olup bittiğini anlayamadıkları için de bu kahkahalara şaşırırlar.

Doğumda Yaşanan Ayrılık

İkizlerin arasında telepatik bağlantı olduğu fikri yüzyıldır akılları meşgul etmekte. 1844’de Alexandre Dumas, “The Corsican Brothers” (Korsika’lı Kardeşler) adlı romanında, doğum sırasında ayrılmış siyam ikizleri olan iki erkek kardeşin hikâyesini anlatıyor. Bu ikizler yetişkin olduklarında dahi sadece düşüncelerini değil, aynı zamanda fiziksel hislerini de  paylaşmaya devam ediyorlar. İkizlerden biri bu konuyla ilgili olarak kitapta şu sözleri kullanıyor: “Şu anda birbirimizden çok uzak olsak da bedenlerimiz aynı, öyle ki, birimizin algıladığı fiziksel veya zihinsel herhangi bir izlenimin, diğerimiz üzerinde etkileri var.”

Dumas, ikizlerle ilişkili önemli bir kültürel algıyı tasvir etti – hepsi olumlu değil. Birçok yerde bir inek ikiz buzağı doğurursa, ikiz yavrular derhal satılırlar, çünkü bu kötü bir alamet sayılır. Yüzyıllar önce Batı Afrika’da, kadınlar dünyanın geri kalanından dört kat daha yüksek bir oranda ikiz doğum yapıyordu – Nijerya’nın Yoruba halkı arasında ise ikizlerin gelişi paniğe neden oldu. Günümüzde ikizler saygı görse de, bazen anne ve bebekler köylerinden kovulurdu hatta öldürülürdü.

İlginç Vakalar

“The Encyclopedia of Superstitions,” (Metro Books 1961) halkbilimcilerden E. ve MA Radford, “İkizler, özellikle tek yumurta ikizleri, tehlikenin ne zaman olacağını bilen öyle güçlü bir ruhsal bağ ile birbirlerine bağlıdırlar ki, ayrıldıkları zaman bile, talihsizlik ya da tehlike birini tehdit ettiğinde, diğeri bunu bilir. Aynı gizemli yolla, ikizlerden birinin yaşadığı herhangi mutluluk ya da refah hali, ötekinin duygularına yansır. Çoğunlukla bir ikiz ölürse, diğeri de fazla uzun yaşamaz” şeklinde bir açıklamada bulunmuşlardır.

Gerçekten de, ikizler aynı zamanda öldüklerinde, yalnızca zihinsel durumlarını değil, aynı zamanda fiziksel sağlıklarını da birbirine bağlayan bir tür doğaüstü ya da psişik bağlantı ortaya çıkarabilirler. Örneğin, 2017 yılında, 97 yaşındaki ikiz kız kardeşler Martha Williams ve Jean Haley, ikisi de kışın düştükleri ve soğuğa maruz kaldıkları için, Amerika’nın Rhode Island eyaletindeki evlerinin dış kısmında hayatlarını kaybettiler. 2014 yılında, 83 yaşındaki tek yumurta ikizleri Helen Mae Cook ve Clara Mae Mitchel ise bir gün arayla öldüler. Halbuki koşullar farklıydı: Biri, bir kalp krizi geçirdikten sonra hayatını kaybederken, diğeri Alzheimer hastalığıyla uzun bir mücadeleden sonra öldü.

Bu hikayeler dikkat çekici oldukları kadar, aynı zamanda da dikkate değer istisnalardır. Ne de olsa, nadir olmaları ve olağanüstülükleri nedeniyle, kolayca haber olurlar ve hemen fark edilirler.

Tabii ki ileri yaşlarından dolayı, 83 yaşındaki ikizlerin birbirlerine yakın tarihlerde ölmeleri doğal olarak daha muhtemeldir. Örneğin 23 yaşındaki ikizlerin haber olması çok daha ilgi çekici olur. İkizliğin, kalp hastalığı da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden birçok hastalıkta rol oynamasından dolayı, ikiz olmayan kardeşlere göre, tek yumurta ikizlerinin aynı yaşta ölmeleri daha yüksek bir olasılıktır. İkiz ölümlerinin zamanlaması için psişik olmayan bir başka açıklama ise strestir. Yakın bir aile üyesinin ölümü, bir kişinin hayatındaki en stresli olaylardan biridir ve böylesine yakın bir kardeşi kaybetmenin şoku ve stresi, geride kalan ikizde potansiyel olarak ölümcül bir kalp krizini tetikleyebilir.

Anektodsal Kanıt

İkizler arasındaki telepati için kanıtların çoğu bilimsel değil, aksine anekdottur. Örneğin 2009 yılında Gemma Houghton adında İngiliz bir genç, ikiz kız kardeşi Leanne’nin yardıma ihtiyacı olduğunu hissettiğinde evdeydi. “Kardeşimin iyi olup olmadığını kontrol etme ihtiyacı duydum, bu yüzden banyoya gittim ve kardeşim küvetteki suya gömülmüştü” dedi. Gemma, Leanne’i küvette bilinçsiz bir halde buldu. Leanne nöbet geçirmişti ve küvetteki suyun içine doğru kaymıştı; neredeyse boğuluyordu. Gemma hemen yardım istedi ve ilk yardım uygulayarak kız kardeşinin hayatını kurtardı. Gemma ve Leanne Houghton’un hikâyesi, pek çok kaynakta “telepatik bağlar” ve “altıncı duyular” cümleleriyle ilgili birçok haberde yer almaktadır ve ikizler arasındaki telepatinin hayat kurtarmış olabileceği bir vaka olarak, kitap yazarı Guy Lyon Playfair tarafından alıntılanmıştır.

Bununla birlikte, vaka ilk anda göründüğü kadar açık olmayabilir. Leanne geçmişte pek çok benzer rahatsızlık yaşadı ve ailesinin geri kalanı (kızkardeşi de dahil olmak üzere) O’na dikkat etmeleri için uyarıldı. Leanne’nin, bilincini kapalı hale getirebilecek bir nöbet geçirme eğiliminde olduğunu ve (küvet ya da havuz gibi) suyun içinde  yalnız olmasının tehlikeli olabileceğini bilmek, Gemma’nın birkaç dakika sonra endişe duymasını normal bir durum haline getirir. Gemma, Leanne’nin banyo yaptığı üst kattaki banyodan hiçbir (su sesi gibi) hareket sesi duymadı . Bu olayı açıklamak için “ikizler arası telepati”ye gerek yoktur. O sırada evde olan ailenin (ikiz olmayan) herhangi bir üyesi de aynı şekilde tepki gösterebilirdi.

Bazı açıklanamayan fenomenler bağlamında tartışılan bu tür ikizler arası telepati hikayeleri elbette en dramatik olanlardır. Herkesin deneyimlediği sıradan tesadüfler, haber değeri taşımaz. Eğer Leanne’ni annesi kurtarmış olsaydı, bunu duymamış olurduk. Bir tahminde bulunmak gerekirse, dünya çapında yaklaşık 100 milyon ikiz var ve gerçek şu ki, ikizlerin çoğu, herhangi bir gizemli telepatik bağlantı yaşadıklarını bildirmiyorlar. İkizler arasında bazı özel, psişik bağlantılar, sıkça iddia edildiği kadar güçlü ve yaygın ise, o zaman sadece birkaç düzine değil, milyonlarca şaşırtıcı hikaye duymalıyız. Bu düşünce her ne kadar ilgi çekici olsa da, genel olarak toplumda ya da ikizler arasında psişik güçlerin var olduğuna dair güvenilir bir bilimsel kanıt yoktur.

Kaynak: Live Science

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here