İlk Koronavirüsü Tespit Eden Kadın Bilim İnsanı: June Almeida

0
556

İkinci Dünya Savaşı sonrasının İskoçya’sında üniversiteye ödeyecek parası olmayan 16 yaşındaki June Almeida, Glasgow’daki bir hastanenin histoloji bölümünde giriş seviyesinde bir iş buldu ve burada hastalık belirtileri için dokuları mikroskop altında incelemeyi öğrendi.

Yaklaşık yirmi yıl sonra, 1966 senesinde, Almeida gizemli bir patojenin görüntüsünü yakalamak için güçlü bir elektron mikroskobunu kullandı. Bu, insanlarda hastalığa neden olduğu bilinen ilk koronavirüstü.  

Almeida Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde yeni işe başladığı sırada, soğuk algınlığı üzerinde çalışmalar yapan İngiliz bilim insanlarından B814 isimli bir virüs aldı. David Tyrrell liderliğindeki bu bilim insanları, bu virüste farklı olan bir şey olduğunu biliyordu. B814 ile enfekte olan gönüllüler soğuk algınlığının tipik bir belirtisi olan boğaz ağrısı yaşamıyor ancak alışılmadık tarzda kırgınlık ve halsizlik belirtileri deneyimliyordu. Ve virüs yağ çözücülerle nötralize edilebiliyordu ve bu da soğuk algınlığına neden olan sıradan virüslerin aksine,  B814 virüsünün lipit bir tabakayla kaplı olduğu anlamına geliyordu. Ancak virüsün bir görüntüsü olmadan, bilim insanları onun hakkında ancak belli bir düzeye kadar bilgi sahibi olabiliyordu.

Numunelerdeki Virüs Parçacıklarını Gördü

Bir meslektaşı aracılığıyla Almeida’nın uzmanlığından haberdar olan Tyrrell, Almeida’ya hem B814 ile, hem de kontrol karşılaştırması yapabilmesi açısından bilindik grip ve herpes virüsüyle enfekte numuneler gönderdi.

Tyrrell başta pek umutlu olmasa da, Almeida bilinen tüm virüsleri tanımladı ve elde ettiği resimler yapıları çok iyi bir şekilde ortaya koydu. Ama daha da önemlisi, Almeida B814 numunelerindeki virüs parçacıklarını gördü.

Geriye kalan tek sorun virüse ne ad verileceğiydi. B814 virüsünün görüntüleri, virüsün etrafında güneşin tacına (koronasına) benzer bir yapı olduğunu ortaya koymuştu. Ve bu şekilde koronavirüs doğmuş oldu.

Almeida kendi yayınlanmayan araştırmalarından ve başkalarının çalışmalarından yola çıkarak, B814 virüsünün tavuklarda ciddi bir hastalığa yol açan bulaşıcı bronşit virüsüyle bağlantılı olduğunu hemen anladı. Ancak 2002’de ortaya çıkan SARS’a ve şimdi de covid-19’a kadar, koronavirüs genellikle insanlar için küçük bir tehlike oluşturuyor gibi görülüyordu.

Hayatı

June Dalziel Hart 5 Ekim 1930’da Glasgow’da doğdu. Babası bir otobüs şoförü olan Almeida, Glasgow’daki laboratuvar teknisyenliği işinden sonra Londra’daki St. Bartholomew Hastanesi’nde benzer bir işe girdi.

Almeida 1954 yılında sanatçı Enriques Rosalio Almeida’yla evlendi ve çift Kanada’ya göç etti. Ancak bu evlilik boşanmayla sonuçlandı.

Kanada’ya taşınmak Almeida için iyi oldu. 1950’li yılların sonlarında, Almeida orada üniversite mezunu olmayanlar için Londra’dan daha fazla imkan olduğunu gördü. Şimdiki adı Prenses Margaret Kanser Merkezi olan Ontario Kanser Enstitüsü’nde elektron mikroskopisi teknisyeni olarak çalışmaya başladı ve koronavirüsü tespit etmek için kullandığı yöntem üzerinde de burada uzmanlaştı.

Kanada’da geçirdiği birkaç yılın ardından Almeida St. Thomas Hastanesi’nden aldığı teklifi kabul ederek Londra’ya geri döndü. 1967’de Royal Postgraduate Medical School’a geçti ve kariyerini aşılar ve teşhis bilimi üzerine çalışmalarda bulunduğu Wellcome Araştırma Laboratuvarları’nda sonlandırdı.

Almeida 1 Aralık 2007’de, 77 yaşındayken İngiltere’de hayatını kaybetti.

Orijinal Makale: The New York Times

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here