Karbondioksit hidrojenasyonundan benzin üreten dünyanın ilk pilot projesi deneme operasyonunu tamamladı

0
1297

Çin, Shandong eyaleti, Zoucheng Endüstri Parkı’nda bulunan, karbondioksitten (CO2) hidrojenasyondan 1.000 ton/yıl benzin üretimi için dünyanın ilk tanıtım cihazı, deneme işletimini ve teknoloji değerlendirmesini 4 Mart’ta tamamladı.

Proje, Çin Bilimler Akademisi’ne (CAS) bağlı Dalian Kimyasal Fizik Enstitüsü (DICP) ve Zhuhai Futian Energy Technology Co., Ltd. tarafından ortaklaşa geliştirildi.

CO2’nin sıvı yakıtlara ve kimyasallara hidrojenasyonu sadece CO2’nin kaynak kullanımını gerçekleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yenilenebilir enerjinin depolanmasını ve taşınmasını da kolaylaştırır.

Bununla birlikte, CO2’nin aktivasyonu ve seçici dönüşümü zordur. Yüksek enerji yoğunluğuna sahip katma değerli hidrokarbon yakıtları seçici olarak üretebilen bir teknoloji, temiz ve düşük karbonlu enerji devrimini teşvik etmek için yeni bir yol sağlayacaktır.

Karbondioksitin benzine hidrojenasyonu teknolojisi, 2017 yılında DICP’den Sun Jian, GE Qingjie ve WEI Jian tarafından Nature Communications’da yayınlanan bir makaleyle öne sürüldü.

Gösteri cihazı, 2020 yılında Zoucheng Endüstri Parkı’nda tamamlandı. Ekim 2021’de cihaz, Çin Petrol ve Kimya Endüstrisi Federasyonu (CPCIF) tarafından düzenlenen 72 saatlik sürekli yerinde değerlendirmeyi geçti. CO2 ve H2 hammadde tüketiminin azalmasıyla tüm karbon bazlı ürünlerde hem CO2 hem de H2 dönüşümünü %95, benzin seçiciliğini %85 gerçekleştirebiliyor.

Tüm sürecin düşük enerji tüketimi ile birlikte Çin ulusal VI standardına uygun 90’dan fazla oktanlı temiz ve yeşil benzin ürünü üretti.

Prof. Sun, “Bu teknoloji, dünyadaki CO2 kaynak kullanım teknolojisinin yeni bir aşamasını işaret ediyor ve karbon nötr hedefini gerçekleştirmek için yeni bir strateji sağlıyor” dedi.

Kaynak: Jian Wei ve diğerleri, CO2’yi doğrudan benzin yakıtına dönüştürmek, Nature Communications (2017). DOI: 10.1038/ncomms15174

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here