Kur’an ayetlerini okuyarak Nobel Ödülü’nü aldı

3
4443

Muhammed Abdüs Salam (1926-1996) elektrozayıf etkileşim ile ilgili çalışmalarından dolayı 1979 yılında Fizik Nobel Ödülü’nü kazanan kuramsal fizikçidir. Abdüs Salam, bilim yapmaya kendisini yöneltenin Kur’an olduğunu ifade etmiştir. Fizik çalışmalarını gerçekleştirirken bir yandan da Kur’an dinleyecek kadar Kur’an ile sıcak bir ilişki içerisindeydi. Abdüs Salam Nobel Ödül töreninde, Kur’an-ı Kerim’in Mülk Suresi üçüncü ve dördüncü ayetlerini okuyarak ödülünü aldı. O ayetler şöyledir:
O birbiriyle uyum içinde yedi kat göğü yaratmış olandır. Rahman’ın yaratışında herhangi bir kusur bulamazsın. Haydi dön de bir bak herhangi bir çatlak görüyor musun? Sonra bir daha bir daha dön de bak. Bakışların aciz ve perişan olarak sana döner. (67-Mülk Suresi 3-4)
Abdüs Salam konuşmasına şöyle devam etti: “Bu aslında tüm fizikçilerin inancıdır; araştırmamızda ne kadar derine inersek o kadar merak duyarız, gözümüzü diktiğimiz parıltı da o derece artar.”

Kaynak: Bilim ve Yaşam Sayfası/ Pazar Sabah

 

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Enis Bey,
    Sizi, gazetedeki bilim sayfası yazılarınızdan da takip ediyorum. bilime gereken önemi veren ve bu işi yapılması gerektiği gibi yapan, sizin gibi değerli bilim insanlarının umarım sayısı giderek artar, artıyordur.
    başarılarınızın ve yazılarınızın devamını dilerim.

  2. Enis bey, Sizi kutlarim. Islam bilim yapmayi emrederken muslumanlar dini bilimden baskasini pek dikkate almadiklarindan bu hale dustuk. Halbuki gerek Kur’an ve gerekse de Esma-i Husna’daki Yaraticimizin isimleri bizi Kainati tanimaya zorlamiyorsa tabii ki fizik, kimya, biyoloji, matematik,astronomi vb. bilim dallarinda geride kalip taklidi ibadetten de oteye gidemeyiz. Tahkiki iman ve tahkiki ibadet bizi, O’nun kainati yaratis ve idare edis sanatinin bilimlerini sevmeye ve arastirmaya yonlendiriyor. Muslumanlarin Islami anlamamis olmalari onlarin en buyuk geri kalis sebebidir.Bu yoldaki gayretlerinizi takdirle karsiliyor ve selamliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here