Mühendisler Yörüngedeki Uzay Çöplerini Temizlemenin Yeni Yolunu Buldu

0
352

Mühendisler, mıknatıs kullanarak uzay çöplerini temizlemek için yeni bir teknik geliştirdiler.

İnsanlar uzayda daha çok seyahat ettikçe, hizmet dışı bırakılan uydulardan ve geçmiş uzay fırlatmalarından kaynaklı hızla çoğalan uzay çöpü sorunu, uzay yolculuğu için giderek daha fazla tehdit oluşturuyor, ancak mühendisler, yörüngedeki işleri nasıl toparlayacakları konusunda yeni bir fikirleri olduğunu düşünüyorlar. 

Utah Üniversitesi’nden Profesör Jake J. Abbott liderliğindeki makine mühendisleri, yörüngedeki enkazı manipüle etmek için dönen mıknatıslarla çalışan, çöpün yönetimini ve toplanmasını kolaylaştıran yeni bir plan tasarladılar.

Yeni yöntem, bu ay Nature dergisinde yayınlanan bir makalede anlatılıyor.

Abbott yaptığı açıklamada, fikrin, enkazı, elektronları yüklü döngüler halinde dolaştıran değişken bir manyetik alana maruz bırakmaya dayandığını söyledi. 

Bu, enkazı gerçekten dokunmak zorunda kalmadan gitmesini istediğiniz yere taşımanıza izin verir. Abbott, “Yapmak istediğimiz şey, onu sadece itmek değil, aynı zamanda Dünya’da yaptığınız gibi incelikle idare etmekti” dedi. “Bu tür mahir bir işletim daha önce hiç yapılmamıştı.”

Bu, tamir edilemeyen uzay çöplerini temizlemek için önemli olsa da, bu yöntem aynı zamanda hasarlı bir uydunun dönmesini durdurmak için de kullanılabilir. Şimdiye kadar mümkün olmadığı düşünülüyordu ancak aslında astronotların ve mühendislerin uyduyu hala yörüngedeyken onarmasına imkân sağlayabilir. 

Abbott, “Uzayda yüzen bu objeyi alıp bir robot kol tarafından manipüle edilebilecek bir konuma getirmelisiniz” dedi. “Ama kontrolden çıkıyorsa, bunu yaparak robot kolunu kırabilirsiniz ki bu da daha fazla enkaz yaratır.”

Mühendislik ekibi, tekniklerinin sonuçlarını yeni yeni kavramaya başlıyor ve sonuçları tam olarak anladıklarından henüz emin değiller.

Abbott, “Potansiyel uygulamaların neler olduğuna dair olduğuna ufkum yeni genişliyor” dedi. “Hassas hizalama adına nesneye dokunmadan kuvvet uygulamak için yeni bir yolumuz var.”

Abbott son olarak “NASA, hava trafik kontrolörlerinin uçakları takip ettiği gibi binlerce uzay enkazını izliyor. Nerede olduklarını bilmek zorundayız çünkü yanlışlıkla onlara çarpabiliriz. ABD hükümeti ve dünya hükümetleri bu sorunun farkında çünkü her geçen gün daha fazla çöp birikiyor.” Yorumunda bulundu.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41586-021-03966-6 

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here