NFT’ler nedir ve ne işe yararlar?

0
437

Eğer düzenli bir internet kullanıcısıysanız muhtemelen NFT’leri duymuşsunuzdur. Peki NFT nedir ve neden bu kadar olay oldular?

Temel bilgilerden başlayalım. “NFT”, Fungible Token anlamına gelen bir kısaltmadır. Her dosyanın yeniden üretilebilir olduğu dijital bir dünyada, Non-Fungible Tokens, tek bir değer birimini temsil eden özel bir dijital dosya türüdür.

NFT’ler, kendilerine değer veren benzersiz tanımlayıcılara ve niteliklere sahip doğrulanabilir varlıklar olarak çalışır. Başka bir varlıkla değiştirilemeyen, kendi cinsleri arasında değişim değeri olan kişiselleştirilmiş bir dijital metadır.  “tazmini olmayan” demek budur ve bu kriptoda takas edilemezliğin neden önemli olduğudur aynı zamanda.

Örneğin, Bitcoin tazmini mümkün bir varlıktır çünkü bir bitcoin başka bir bitcoin ile değiştirilebilir. Bir bitcoin’iniz varsa, hiç kimse jetonunuza diğer bitcoinlerden daha fazla veya daha az değer vermek için herhangi bir neden görmeyecektir. Ancak dünyada sadece bir bitcoin olsaydı, bireysel varlığı daha değerli olurdu. Benzer şekilde, resim gibi orijinal bir sanat eseri de değiştirilemez. Bir tabloyu başka bir tabloyla, hatta aynı sanatçıya ait bir tabloyla takas etseydiniz, tamamen farklı bir tablonuz olurdu.

NFT’lerin olayı budur. Blockchain, esasen bir ağda meydana gelen tüm işlemlerin merkezi olmayan bir defteri kebirdir. Blok zinciri teknolojisini kullanarak, banka gibi merkezi bir takas otoritesine ihtiyaç duymadan dijital işlemler onaylanabilir. Bunun yerine, işlemleri doğrulamak için şifreleme kullanır. Çoğu insan, kripto para birimini içeren işlemleri doğrulamak için blok zinciri kullanımına aşinadır.

Ancak kripto para, blok zinciri kullanılarak mülkiyeti doğrulanabilen tek varlık değildir. NFT’lerin devreye girdiği yer burasıdır. NFT, dijital bir varlıktır. Dijital olduğu sürece herhangi bir şey, bir çizim, bir karalama, bir müzik parçası, bir metin olabilir. Aslında, NFT’lerin yarattığı patırtının çoğu, NFT sanat eserlerini toplamakla ilgilidir.

Kripto para biriminin ve NFT’nin kullandığı enerji miktarıyla ilgili çevresel kaygılara ve büyük miktarda dolandırıcılık, dolandırıcılık ve ilgili fikri mülkiyet haklarının çalınmasına ilişkin endişelere rağmen, NFT’ler oluşturmak ve bunlara yatırım yapmak çok büyük bir iş haline geliyor.

NFT nasıl yapılır?

NFT’ler, fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuz herhangi bir dijital dosya olabilir. Örneğin, sizin tarafınızdan oluşturulan bir caps, bir resim, bir çizim, bir müzik parçası vb., o varlığın sahibi olarak sizin bir NFT’ye dönüştürebileceğiniz benzersiz bir dijital varlıktır. Bununla birlikte, NFT’lerle ilgili bir sorun, ilk etapta haklarına sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın herkesin NFT olarak dijital bir dosya oluşturabilmesidir. Süreç anonim olduğundan, ‘hırsızlıkları’ bulmak çok zor olabilir.

Bir NFT oluşturmak için önce dijital varlığınızı “kodlamak” için bir blok zinciri platformu seçmelisiniz. Kripto para biriminde, blok zinciri teknolojisi, eşler arası ağlarda güvenli, değiştirilemez bir zincir oluşturan şifreli bloklarda işlemlerle ilgili bilgileri depolamak ve kaydetmek için kullanılır. Bu şekilde, güvenilir üçüncü tarafların işlemleri onaylaması gerekmez.

NFT’ler ayrıca blok zincirine onları tanımlayan benzersiz veri birimleri olarak kaydedilir. NFT sahipleri, dijital varlıklarını hangi blok zincirinde depolayacaklarını seçebilirler. Şu anda, Ethereum, NFT yaratıcıları arasında en popüler seçeneklerden biridir.

NFT sanatı

Sanatçılar için NFT’ler para kazanmanın yeni bir yolunu açtı. NFT sanatına geleceğin sanatı gözüyle bakılıyor. NFT sanat eserlerinin her zaman dijital olması ve NFT sisteminin geleneksel özgünlük sertifikalarının yerini alması dışında, oldukça geleneksel sanat gibi çalışır.

NFT oyunları

Oyunlarda koleksiyon, oyunu oynamak için gerekli olmayan öğelerdir. Belirli ödülleri (özel sanat eserleri, 3B modeller, kupalar vb.) açmanıza izin vermek ve/veya %100 tamamlama yüzdesine (tamamlayıcıysanız) ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanılırlar.

Video oyunlarındaki koleksiyonlar uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor. The Legend of Zelda’daki (1998) Altın Kafataslarını veya GTA San Andreas’ın (2004) istiridyeleri ve anlık görüntülerini düşünün. Koleksiyon öğeleri, harita genelinde tahsil edilebilir dinozor kemikleri, sigara kartları, düş kapanları vb. bulabileceğiniz Red Dead Redemption 2 (2018) gibi modern AAA oyunlarında bile mevcuttur.

Red Dead Redemption 2’nin bir kopyasına sahip olan her oyuncu bu eşyaları toplayabilir, ancak ya her biri benzersiz olsaydı? NFT özellikli oyunlarda olan budur. Oyuncular, sahiplikleri de izlenebildiği için değerli olan NFT öğelerini toplayabilir ve takas edebilir.

Kaynak: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here