İklim Değişikliği Nedeniyle Dünyanın Alt Atmosferi Yükseliyor

0
213

Daha yüksek sıcaklıklar, troposferin üst sınırını yukarı doğru genişlemeye zorluyor. Küresel sıcaklıklar artıyor o yüzden, görünen o ki, gökyüzünün bir kısmı da ısınıyor. 

Son 40 yılda Kuzey Yarımküre’deki hava balonları tarafından toplanan atmosfer okumaları, iklim değişikliğinin troposferin üst sınırını – yere en yakın gökyüzü dilimi – sürekli olarak 50 ila 60 metre hızla yukarı doğru ittiğini ortaya koyuyor. Toronto Üniversitesi’nden çevre bilimci Jane Liu, sıcaklığın bu değişimin arkasındaki itici güç olduğunu söylüyor. Troposferin yüksekliği dünya çapında değişiklik gösterir, tropiklerde 20 kilometreye kadar yükselir ve kutupların yakınında 7 kilometreye kadar düşer. Yıl boyunca, troposferin üst sınırı – tropopoz olarak adlandırılır – hava sıcakta genişledikçe ve soğukta daraldıkça doğal olarak mevsimlerle birlikte yükselir ve düşer. Ancak sera gazları atmosferde daha fazla ısı tuttukça, troposfer atmosfere doğru genişliyor.

Liu ve meslektaşları, tropopozun 1980’den 2020’ye kadar ortalama 200 metre yüksekliğe çıktığını buldular. Neredeyse tüm hava olayları troposferde meydana geliyor, ancak araştırmacılara göre, bu değişimin hava üzerinde büyük bir etkisinin olması muhtemel değil. Yine de bu araştırma, iklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkisinin önemli bir hatırlatıcısı, diyor Liu.

“Çevremizdeki buzulların geri çekilmesinde ve deniz seviyelerinin yükselmesinde zaten küresel ısınma belirtileri görüyoruz” diyor. “ancak şimdi, troposferin yükselmesinde de görüyoruz.”

Orijinal makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here