Koronavirüs İlk Covid-19 Vakalarından Önce Aylarca Fark Edilmeden Dolaşmış Olabilir

0
279

California San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, Arizona Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte moleküler tarihleme araçlarını ve epidemiyolojik simülasyonları kullanarak, 2019’un Aralık ayının sonlarında Çin’in Wuhan şehrindeki ilk insan covid-19 vakaları tanımlanmadan evvel, SARS-CoV-2 virüsünün muhtemelen en çok iki ay boyunca fark edilmeden dolaşım halinde olduğu tahmininde bulundular.

Science’da yayınlanan çalışmada, araştırmacılar aynı zamanda yaptıkları simülasyonların, mutasyona uğrayan virüsün zamanın dörtte üçünden fazlasında bir epidemiye neden olmadan doğal olarak ortadan kaybolduğunu gösterdiğini de belirtiyorlar. 

Araştırmacılardan Joel O. Wertheim, “Bizim çalışmamız SARS-CoV-2 virüsünün keşfedilmeden önce Çin’de ne kadar süre dolaşımda olmuş olabileceği sorusunu cevaplamak üzere tasarlandı. Bunun için, biz üç önemli bilgiyi kombine ettik: SARS-CoV-2’nin karantinadan önce Wuhan’da nasıl yayıldığına dair detaylı bir anlayış, Çin’deki virüsün genetik çeşitliliği ve Çin’deki ilk covid-19 vakalarının raporları. Bu bilgileri birleştirerek, biz SARS-CoV-2 virüsünün Hubei eyaletinde dolaşmaya başladığı zaman için 2019 yılının Ekim ayının ortasını üst sınır olarak belirleyebildik,” diyor.

İnsanlar Sonradan Covid-19 Olarak Tanımlanan Hastalıkla İlk Kez Aralık Ayının Ortasında Hastaneye Kaldırıldılar

Covid-19 vakaları, ilk kez 2019 yılının Aralık ayının sonlarında, Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde rapor edildi. Virüs hızla Hubei eyaletinin dışına yayıldı. Çinli yetkililer bölgeyi kordon altına aldılar ve ülke genelinde tedbirler uyguladılar. Nisan 2020’ye gelindiğinde virüsün yerel yayılımı kontrol altındaydı ama o sırada, covid-19 100’den fazla ülkenin vaka rapor ettiği bir pandemi halini almıştı. 

Araştırmacılar yaptıkları çalışmaya dayanarak, 4 Kasım 2019’a kadar Çin’de SARS-CoV-2 virüsüyle enfekte olan insanların ortanca değerinin birden az olduğunu tahmin ediyorlar. Araştırmacılara göre, 13 gün sonra bu dört kişi ve 1 Aralık 2019’da da sadece dokuz kişiydi. Wuhan’da, insanlar sonradan covid-19 olarak tanımlanan hastalıkla, ilk kez Aralık ayının ortasında hastaneye kaldırıldılar.

Wertheim, “Yöntemimiz bazı şaşırtıcı sonuçlar da verdi. Biz simüle etmeye çalıştığımız epidemilerin üçte ikisinden fazlasının yok olduğunu gördük. Bu, eğer zamanda geriye gidebilseydik ve 2019’u yüz kez tekrar edebilseydik, üç kerenin ikisinde covid-19’un bir pandemi başlatmadan kendiliğinden yok olacağı anlamına geliyor,” diyor.

Wertheim ayrıca, modellerinin SARS-CoV-2 2019 sonbaharında Çin’de dolaşımda olduğu sırada, en azından aynı yılın Aralık ayına kadar, bu dolaşımın düşük düzeylerde olduğunu gösterdiğini de belirtiyor.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here