Sonbaharda Covid-19 Ve Grip Bir Araya Gelince Ne Olacak?

0
342

Ekim ayında Kuzey Yarımkürede nezle ve grip sezonu başlıyor. Grip ve covid-19’un bir araya gelmesiyle neler olacağını kimse tahmin edemiyor ama kamu sağlığı yetkilileri insanları en kötü duruma hazırlıklı olmaya çağırıyorlar.


Uzmanlar insanların özellikle daha çok kapalı ortamlarda bir araya gelmeye başlaması, maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve el hijyenini sağlamak konularında giderek daha fazla yorulması ve mevsimsel gribe maruz olmaları nedeniyle covid-19 vakalarında ciddi bir artış meydana gelebileceğini belirtiyorlar.


Bulaşıcı hastalıklar uzmanları grip ve koronavirüsün aynı zamana denk gelmesi konusunda endişe duyuyorlar ve bunun sağlık sistemlerinin üzerine yüklenecek aşırı yükün dışında başka sebepleri de bulunuyor. Buna göre, bir insanın grip mi olduğunu yoksa koronavirüs mü kaptığını ayırt edip açıklığa kavuşturmak (bu ikisinin belirtileri birbirine çok benziyor) her iki virüs için de test yapılmasını gerektirecek. Ayrıca bazı insanlar aynı anda birden fazla virüsle de enfekte olabilirler ve bu da belirtilerin daha ağır olmasına neden olabilir.


Ama Güney Yarımküreden gelen ipuçları en kötü durumun
gerçekleşmeyebileceğine dair umut veriyor. Kuzeydeki bilim insanları genellikle grip sezonlarının ne şiddette geçeceğini ekvatorun güneyinde neler olup bittiğini izleyerek tahmin ediyorlar çünkü grip sezonu buralarda yılın ortasında başlıyor. Bu sene görülenler iyi haberler içeriyor: grip ve diğer bazı solunum virüsleri için hafif şiddette bir sezon.


Uzmanlar Kuzey Yarımküredeki grip sezonunun daha az seyahat ediliyor olması nedeniyle de normalden daha hafif geçebileceğini söylüyorlar. İnsanlar seyahat ettiğinde grip dünyada yayılıyor ama şu anda çok fazla seyahat edilmiyor. Ancak covid-19 yine de bir tehdit olmayı sürdürüyor.


Aynı Anda İki Virüsle Enfekte Olmak Sık Görülen Bir Durum Olmayabilir


Bazı uzmanlara göre, eğer covid-19’un yayılımını engellemek için uygulanan sosyal mesafe kuralları ve alınan diğer önlemler sürdürülürse, grip sezonu hafif geçebilir ya da ertelenebilir. Ama bazı uzmanlar da yine de buna çok güvenmemek gerektiğini söylüyorlar. Çünkü grip aktivitesini öngörmeye çalışan uzmanların öğrendiği bir şey varsa, o da gribin öngörülemez olduğu. Ama gribin covid-19’la birlikte nasıl bir oyun çıkaracağını öngörmek daha da zor.


St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde virolog olarak görev yapan Richard
Webby, aynı anda geniş çaplı bir grip ve geniş çaplı bir covid-19 yayılımının
olacağına inanmanın kendisi için zor olduğunu söylüyor. Hangisi olacağını
bilmese de bu virüslerden birinin baskın geleceğini düşündüğünü belirten
Webby, yine de tamamen yanılıyor olabileceğini de sözlerine ekliyor.
Ancak bazen iki virüs de aynı anda bir insanı enfekte edebiliyor. St. Joseph’s
Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir hematolog ve onkolog olarak görev yapan
Balraj Singh, kan pıhtısı ve kan hücresi sayısında düşme nedeniyle tedavi ettiği hastaları başka virüslerin yarattığı enfeksiyonlar için de test etmeye karar verdi.


Singh ve meslektaşları hastalarının üçünün aynı anda SARS-CoV-2 ve grip
virüsleriyle enfekte olduğunu keşfettiler ve bu vakaları 18 Ağustos’ta Cureus’ta yayınlanan bir makalede rapor ettiler.


Bir virolog ve bulaşıcı hastalıklar doktoru olan David Morens, aynı anda SARS- CoV-2 ve grip virüsleriyle enfekte olmanın muhtemelen sık görülen bir durum olmayacağını söylüyor. Kamu sağlığı yetkilileri insanlara grip aşısı yaptırmaları konusunda çağrıda bulunuyorlar.

Orijinal makale: ScienceNews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here