İğne Korkunuz Mu Var? Bu Robot İğnesiz Aşılar Sunuyor

0
211

Cobionix sağlık, temiz teknoloji ve konaklama sektörlerinde kullanılabilir.

Birçoğu iğne fikrini sevimsiz ama yararlı olarak görüyor ve aşıların hiç olmadığı kadar önemli olduğu bir zamanda, bu tür duygular COVID-19 aşınızı çok daha zor hale getirebilir.

Şimdi, University of Waterloo’nun amiral gemisi teknoloji başlangıç ​​inkübatöründe kurulan bir şirket, kas içi enjeksiyon yapabilen ilk robotunu tanıttı. Robotun adı Cobionix – kısaca Cobi – ve dozajını vermek için bir iğneye ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine, aşı içeriğini dokuya enjekte etmek için insan saçından daha kalın olmayan yüksek basınçlı bir sıvı jeti kullanıyor.

Cobionix’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Lasswell yaptığı açıklamada, “Cobi, görevleri yüzde 100 özerklikle tamamlamak için hızla kullanıma sokulabilecek çok yönlü bir robotik platformudur” dedi. “Cobi’yi iğnesiz bir enjeksiyon teknolojisi kullanmak ve hastaların aşılar gibi kas içi enjeksiyonları iğnesiz ve bir sağlık uzmanının müdahalesi olmadan alabileceklerini göstermek için geliştirdik.”

Cobi’nin birçok avantajı var. Mesela, sağlık hizmeti işgücü eksikliğine müdahale etmenin etkili bir yolu olabilir. Ayrıca, hiçbir insan gücünün dâhil olması gerekmediğinden insanları aşılamak için daha güvenli bir yoldur.

Cobi, bir kişinin kimlik belgelerini tarayabiliyor ve doğru olup olmadığını kontrol edebiliyor. Daha sonra hastanın vücudunda aşılanacak en iyi yeri bulmaya devam edebiliyor.

Ancak Cobi’nin becerileri sağlık hizmetleriyle sınırlı değil. Yapımcıları, robotun temiz teknoloji ve konaklama sektörlerine uyarlanabileceğini söylüyor. Bazı küçük düzeltmeler ve birkaç kodlama değişikliği ile Cobi, tamamen yeni bir dizi görevi yerine getiren tamamen yeni bir robot haline gelebilir.

Cobi’nin gerçek değeri, tamamen otomatikleştirilebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Bazı robotlar, makinenin her hareketini kontrol eden insanlar tarafından uzaktan izlenerek çalışır.

Ancak Cobi, kendi kendine çalışacak şekilde programlanmak üzere üretildi. Bu durumun robotları çalıştırma maliyetlerini düşürmesi ve onları daha birçok uygulama için elverişli hale getirmesi muhtemeldir.

Tabii ki robot henüz piyasaya çıkmaya hazır değil. Cobi’nin tamamen özerk bir şekilde çalışması iki yıl daha alabilir, ancak sonunda çalışırsa, yapımcılarının geleceğe dair büyük umutları var.

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here