13 Bin Yıl Önce Kadınlar İnsanların Hayatta Kalmasında Büyük Rol Oynadı

0
1456

Yaklaşık 1300 yıl boyunca devam eden ve aniden başlayan aşırı soğuk iklim koşullarının hüküm sürdüğü Genç Dryas dönemi, aşağı yukarı 12.800 yıl önce başladı. Bu döneme ait arkeolojik kanıtlar, bu aşırı soğukların insanları nasıl etkilediğini ve hayatta kalma konusunda kadınların ne kadar önemli bir rol oynadığını ortaya koymaya yardımcı oluyor. 

Bazıları bu soğukların insanları fazla etkilemediğini söylese de, bilim insanı Alan J. Osborn bunun aksini düşünüyor. Osborn, bu dönem süresince yaşanan kış şartlarının, büyük ihtimalle Kuzey Amerika’nın büyük bölümünde yaşayan avcı toplayıcı insanların hayatlarını ve davranış kalıplarını şekillendirmede önemli bir etken olduğunu belirtiyor. 

Genç Dryas döneminde yazların sıcak, kışlarınsa çok soğuk ve kurak geçtiğini; dolayısıyla da giyeceklerin insan hayatı için yiyecek kadar önemli ve hayati bir hal aldığını söyleyen Osborn, kadınların da bu noktada devreye girdiğine ve bu süreçte dikiş teknolojisinin geliştiğine dikkat çekiyor.  

Osborn delikli dikiş iğnelerinin ve onları yapmak için gerekli olan araçların kadınların sorumluluğunda olduğunu; ayrıca kışlık giysileri yapan ve bu giysilerin bakımlarını sağlayanın da yine kadınlar olduğunu söylüyor. 

Bir Yetişkinin Kışlık Kıyafetinin Yapım Süresi 105 Saat

Bu dönemde, delikli dikiş iğnelerinin yapımında, ayılar, kuşlar, bizonlar, ren geyikleri, balıklar ve tilkilerden elde edilen kemikler ve ayrıca fildişi de kullanılıyordu. Yetişkin bir insan için parkalar, pantolonlar, eldivenler ve botlar yapmak beş taneye kadar hayvanın postunu gerektirebiliyordu. Bir insanın baştan aşağı tüm kışlık kıyafetini meydana getirmek için gereken süre, tahmini olarak 105 saatti. 

Osborn, o dönemde hafif olması ve sıcak tutması nedeniyle insanların kıyafetlerinde ren geyiği derisini tercih ettiklerini ama bunların tüyleri narin olduğu için bu kıyafetlerin genellikle sadece bir kış giyilebildiğini; bu nedenle de giysi yapımının her yıl gerçekleştirilen bir olay haline geldiğini söylüyor. 

Genç Dryas dönemine nelerin sebep olduğu konusunda birçok farklı görüş bulunuyor. Ama sebep her ne olursa olsun, aniden radikal bir iklim değişikliğinin gerçekleştiği bu dönemde insanların hayatta kalmasına yardımcı olan, kadınların üzerinde ustalaştığı bir teknoloji oldu.

Orijinal makale: JSTOR Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here