Bazı Kadınlar Doğum Yaptıktan Yıllar Sonra Bile Bebeğin Karınlarındaki Tekmelerini Hissediyor

0
389

Birçok kadın doğum yaptıktan sonra bile karınlarında bebek tekmelemesine benzer duygular hissediyor. Bu duygular hamilelik dönemi sona erdikten sonra yıllar; hatta bazı vakalarda on yıllar boyunca devam edebiliyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden Disha Sasan ve meslektaşları internet üzerinden bir anket yaptılar ve hamilelik geçiren 197 Avustralyalı kadına bu duyguları yaşayıp yaşamadıklarını sordular.

Sonuçta, araştırmacılar katılımcıların yüzde 40’ının hamileliklerinden sonra bebek tekmelemesi hissini yaşadıkları ve bu durumun doğumun ardından ortalama 6.8 yıl boyunca sürdüğü bulgusuna ulaştılar. Katılımcı kadınlardan birisindeyse bu sürecin 28 yıl boyunca devam ettiği ortaya çıktı. Bu duyguyu yaşayan kadınların neredeyse yüzde 20’si bunları her gün, yüzde 40’ıysa haftada birden fazla defa hissettiğini söyledi.

Çoğu Kadını Rahatlatıyor


Çoğu kadın doğumdan sonra deneyimlediği bu tekmeleme hissini duygusal
anlamda olumlu bir his olarak tanımladı ve bunların kendisini nostaljik ve
rahatlamış hissetmesini sağladığını belirtti. Ancak diğerleri; özellikle de
travmatik doğumlar yapanlar, hamilelikleri kürtaj, düşük ya da ölüm doğumla sonuçlananlar, bunları hissetmenin kendilerini üzdüğünü ve kafalarını karıştırdığını bildirdi.


City University of London’dan Susan Ayers, çalışmanın bu durumdan etkilenen kadınların sayısını tam olarak yansıtmıyor olabileceğini çünkü insanların bir ankete katılmaya karar vermesinin bildireceği bir şey olduğu zaman daha yüksek bir ihtimal olduğunu söylüyor.


Doğumdan sonra devam eden bebek tekmelemesi hissinin nasıl meydana
geldiği bilinmiyor. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Philip Corlett, bunun beynin vücudu nasıl algıladığıyla ilgili olabileceğini söylüyor ve hamilelik
sonrasında bir kadın beyninin hala bu hissin meydana gelmesini bekliyor ve bunun da vücutta bazı değişimlere yol açıyor olabileceğini belirtiyor.

Orijinal makale: New Scientist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here