Biyobozunur daha mı iyi? “Kompostlanabilir” plastikleri anlamlandırmak

0
436

Bacardi rom şişeleri, Skittles tatlı ambalajları, tasarımcı su şişeleri… Bir grup şirket, çevre için geleneksel plastiklerden daha iyi olduğunu söyledikleri biyolojik olarak parçalanabilen plastik ambalajlar geliştiriyor.
Uzmanlar herhangi bir biçimde daha az plastik kullanmamız gerektiği konusunda hemfikir olsa da bazıları plastikler burada kaldığı sürece bozunabilir malzemeler kullanmamız ve ayrıca hükümetleri onları atmamıza yardım etmeleri için zorlamamız gerektiğini söylüyor.
Ancak neyin biyolojik olarak parçalanıp parçalanamayacağı konusundaki kafa karışıklığının ortasında ve uygun imha tesislerinin yokluğunda, bazıları bu “sihirli” çözümlerin daha fazla çevresel tahribata yol açabileceğinden ve hatta daha fazla savurgan tüketimi teşvik edebileceğinden korkuyor.
Surfrider Foundation Europe’un AB işleri koordinatörü Gaelle Haut, AFP’ye verdiği demeçte, “İnsanlar bu ürünleri satın alırken gezegenin korunmasına katkıda bulunduklarına inanma eğilimindeler, ancak durum hiç de öyle değil.”
Sentetik petrokimyasal plastikler çevrede yüzlerce yıl kalabilir.
Haut, biyobozunur plastiklerin genellikle daha hızlı bozulduğunu, ancak ister endüstriyel kompost tesisinde ister ev kompostunda olsun, doğru bir şekilde atılmaları gerektiğini söyledi.
Ancak çoğu insanın bu tür tesislere erişimi yok, bu da biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerin genellikle geri dönüşüm merkezlerine veya çöplüklere veya daha kötüsü çevreye karıştığı anlamına geliyor.
‘Çok fazla kafa karışıklığı’
Amerika Birleşik Devletleri’nden Avrupa’ya ve Çin’e, süpermarket rafları giderek daha fazla “biyoplastik” veya “biyolojik olarak parçalanabilir”, “kompostlanabilir” veya “sürdürülebilir” plastiklerle paketlenmiş ürünlerle dolu.
Hatta bazı şirketler yenilebilir plastik geliştirdiğini iddia ediyor.
Birçok hükümet bu tür iddiaları düzenlemez ve çoğu tüketici bunların ne anlama geldiğini bilmez.
Bacardi, biyolojik olarak parçalanabilen alkollü içki şişesinin bu yıl raflarda olacağını söylüyor. Şekerleme devi Mars-Wrigley, Amerika Birleşik Devletleri’nde biyolojik olarak parçalanabilen Skittles ambalajının piyasaya sürüldüğünü duyurdu.
Ve geçen yılın sonlarında, California merkezli Cove, dünyanın ilk biyolojik olarak parçalanabilen plastik su şişesini piyasaya sürdü.
Son yıllarda, biyolojik olarak parçalanabilirlik iddialarını doğrulamaya yardımcı olmak ve tüketicilerin terminolojiyi anlamalarına yardımcı olmak için birkaç şirket ortaya çıktı.
Şirketler tarafından malzemeleri değerlendirmek için ödenen biyolojik olarak çözünebilir plastikler için dünyanın önde gelen sertifika kuruluşlarından biri olan TUEV Avusturya’nın işletme müdürü Philippe Dewolfs, “Piyasada çok fazla kafa karışıklığı var” dedi.
Sezgilere aykırı olarak, biyo-bazlı plastikler zorunlu olarak kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir değildir, dedi.
Bu plastikler, mısır, patates nişastası, odun hamuru veya şeker kamışı gibi en azından bir miktar biyokütle hammaddesi içerir, ancak fosil yakıt türevi malzemeler de içerebilir.
Tersine, biyobozunur plastikler biyokütle içermeyebilir, ancak genellikle bir endüstriyel veya ev kompost tesisinde CO2, su ve biyokütleye parçalanacak şekilde tasarlanırlar.
Kompostlanabilir ürünler, endüstriyel veya ev kompostunda parçalanabilir. Bazı durumlarda çöplükte biyolojik olarak parçalanabilirler, ancak bu neme, mikroorganizmalara ve ürünün bileşimine bağlıdır.
Kasım ayında Avrupa Komisyonu, atıklarla mücadele etmek ve ayrıca çevre dostu olarak sunulan plastikleri tanımlamak için kullanılan terimlere açıklık getirmek için ambalajlama konusunda yeni kurallar önerdi.
“Biyobozunur plastiklere dikkatle yaklaşılmalıdır” dedi.
“Sürdürülebilir bir gelecekte yerleri var, ancak çevresel faydalarının ve döngüsel ekonomi için değerlerinin kanıtlandığı belirli uygulamalara yönlendirilmeleri gerekiyor.”
‘Sonsuz kirleticiler’
Bazıları, kafa karışıklığının çöp atmaya yol açarak dünyadaki plastik kirliliği sorununa katkıda bulunabileceğinden korkuyor.
Zero Waste France savunuculuk yöneticisi Moira Tourneur, “Pekala, piknikten sonra biyolojik olarak parçalanabilen plastik çantamı ormanda unutursam, sorun değil çünkü doğada oturarak biyolojik olarak parçalanacak” diye düşüneceksiniz.
Bazı tüketicilerin, daha az kirletici olduklarına inandıkları için biyolojik olarak parçalanabilen plastik ürünleri aşırı tüketme konusunda iki kez düşünmeyebileceklerini söyledi.
AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, tek plastik üretimini teşvik ediyor” dedi.
Uzmanlar, cam veya metal gibi diğer malzemeleri tercih ederek veya mümkün olduğunca plastiği yeniden kullanarak daha az plastik tüketmeye öncelik verilmesi gerektiğini söylüyor.
Tourner gibi aktivistler, şirketlerin ve hükümetlerin yoğurt ve süt gibi şeyler için cam ambalajları standartlaştırmaya odaklanmaları gerektiğini, böylece sterilize edilmeleri ve yeniden kullanılmaları için mağazalara geri gönderilebilmeleri gerektiğini söylüyor.
Bu aynı zamanda her yıl çevreye karışan, mikro parçacıklara dönüşen ve nihayetinde insanlar ve diğer hayvanlar tarafından yutulmak üzere besin zincirimize giren plastik dağlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.
Mikroplastikler toprakta, okyanuslarda, nehirlerde, musluk suyunda ve hatta insanların kanında, anne sütünde ve plasentalarında bulundu.
Fransa’nın ulusal tarım araştırma enstitüsü (INRAE) araştırma direktörü Nathalie Gontard, “Onlar ebedi kirleticilerdir” dedi.
“Bu parçacıklar dağıldıktan sonra onları geri alıp ayırmak imkansız” diye ekledi.
Kaynak: Phys

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here