Gençler, Pandemi Ve Ruh Sağlığı Konusunda Küresel Çapta Bir Kriz

0
146

Calgary Üniversitesi tarafından yapılan ve JAMA Pediatrics’te yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, çocukların ve ergenlerin endişe verici bir yüzdesi covid-19 pandemisi nedeniyle ruh sağlığı konusunda küresel çapta bir kriz yaşıyor. 

Dünya genelinden 80,879 genci içeren 29 ayrı çalışmanın verilerini bir araya toplayan bu meta analizde elde edilen yeni bulgular, pandemi öncesindeki zamanlarla kıyaslandığında, çocuklardaki ve ergenlerdeki depresyon ve anksiyete belirtilerinin ikiye katlandığını gösteriyor. 

Çalışmanın başyazarı Dr. Nicole Racine, “Hesaplamalar küresel olarak, dört gençten birinin klinik olarak artmış depresyon belirtileri yaşadığını ve beş gençten birinde de klinik olarak artmış anksiyete belirtileri bulunduğunu gösteriyor,” diyor. Daha da endişe verici olansa, bu belirtilerin zaman içinde şiddetleniyor olması. 

Çalışma ayrıca, yaşı daha büyük olan ergenlerin ve kızların en yüksek seviyelerdeki depresyon ve anksiyeteyi yaşadığını gösteriyor. 

Depresyon Ve Anksiyete Oranları Getirilen Kısıtlamalarla Yükselip Alçalma Eğiliminde

Araştırmacılardan Dr. Sheri Madigan, “Yapılan başka çalışmalardan, gençlerdeki depresyon ve anksiyete oranlarının getirilen kısıtlamalarla yükselip alçalma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Daha fazla kısıtlama getirildiğinde oranlar yükseliyor. Sosyal izolasyonun, arkadaşlarından, okul rutinlerinden ve sosyal etkileşimlerinden uzak kalmanın çocuklar için gerçekten zor olduğu ortaya çıktı,” diyor. 

Nüfusun giderek daha fazlası aşılandıkça ve pandeminin sonu yakın gibi göründükçe şu soru gündeme geliyor: çocuklar ve ergenler bu travmatik zamanın ardından kendilerini toparlayıp iyileşebilecekler mi, yoksa ruh sağlığı üzerindeki etkiler devam mı edecek?

Racine, “Şu anda, bu sorunun cevabını bilmiyoruz. Ben bu belirtileri deneyimleyen çoğu çocukta belirtilerin bir kısmının ortadan kalkacağını düşünüyorum. Ama durumun böyle olmayacağı bir grup çocuk da olacak. Onlar için, bu pandemi bir katalizör olmuş olabilir ve onları zorlayıcı olabilecek bir yola başlatmış olabilir. Ve pandemi öncesinde ruh sağlığı konusunda zorluklar yaşayan başka bir grup çocuk da var. Onlar uzun vadede gerçekten bir mücadele verebilirler,” diyor. 

Ancak Madigan, şu an için gençlerin ruh sağlıklarında görülen belirtilerin artmakta olduğunu söylüyor ve bunun hafife alınmaması gereken bir sorun olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. 

Çalışma, buna ihtiyaç duyulan bu zamanlarda çocuklara ve ergenlere yardımcı olmak için daha fazla ruh sağlığı desteğinin devreye sokulması gerektiği yönünde tavsiye veriyor. 

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here