Covid-19 Obez İnsanlar İçin Özellikle Tehlikeli Olabiliyor

0
438

Yaş; özellikle de 65 yaş üzerinde olmak, ayrıca kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmamak hala insanların covid-19 sebebiyle hastaneye yatırılması veya hayatını kaybetmesi için büyük risk faktörleri. Ama bazı doktorlar en ağır hastalarından bazılarının obezite hastalığına sahip 60 yaş altındaki insanlar olduğunu söylüyor.

ABD Hastalık Önleme Ve Kontrol Merkezi’nin yüksek risk altındaki insanlar listesinde ileri derecede obez; yani vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan insanlar da bulunuyor. Koronavirüs üzerinde yapılan çalışmalar genellikle yaş, cinsiyet ve ırk gibi faktörlere odaklanıyor olsa da, bazı çalışmalar şimdi covid-19 hastalarının VKİ’lerini de izlemeye başlıyor.

Örneğin 17 Nisan’da Morbidity and Mortality Weekly Report’da yayınlanan bir raporda, araştırmacılar 1 ve 30 Mart arasında hastaneye yatırılan 180 hasta arasında, yaşları 18 ila 49 arasında olan yetişkinlerdeki altta yatan en yaygın hastalığın obezite olduğunu ve bu yaş aralığındaki 39 hastanın 23’ünün; yani yüzde 59’unun obez olduğunu bildirdi.

Obezite Özellikle De 60 Yaş Altındaki Ölümlerin Sayısında Çok Önemli Bir Faktör Olabilir

New York Üniversitesi Langone Tıp Okulu’ndan epidemiyolog Jennifer Lighter, “VKİ Amerikan hastaların zayıf noktası. Bu özellikle de 60 yaş altındaki ölümlerin sayısında çok önemli bir faktör olabilir. Çin’de sigara kullanımı ve hava kirliliği vardı, İtalya’nın büyük bir yaşlı nüfusu vardı ve ABD’nin sorunu da VKİ,” diyor.  ABD Hastalık Önleme Ve Kontrol Merkezi’ne göre, ABD’deki yetişkin insanların yüzde 42’sinin VKİ’si obezitenin eşik noktası olan 30’un üzerinde ve yüzde 9’u aşkın insanın VKİ’siyse ileri derecede obez sınıfına giren 40’ın üzerinde. 

Lighter ve meslektaşlarının 9 Nisan’da Clinical Infectious Diseases’de yayınlanan bulgularına göre, VKİ’si 35’in üzerinde olan 60 yaş altı hastaların koronavirüs nedeniyle yoğun bakım ünitesine yatırılması, sağlıklı VKİ’lere sahip hastalara göre en az iki kat daha muhtemeldi ve bu hastaların koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesi de daha düşük VKİ’lere sahip insanlara göre üç kat daha muhtemeldi.  

Ekip New York City’deki bir hastanede 4 Mart ve 4 Nisan tarihleri arasında yapılan SARS-CoV-2 testleri pozitif çıkan 3,615 kişiyi izledi. Bu insanların 1,370’i; yani yüzde 38’lik bölümü obezdi. Lighter 60 yaş üstündeki hastalar için kilonun hastaneye yatırılma ya da yoğun bakım ihtiyacı gibi konularda bir faktör gibi görünmediğini söylüyor.

Obez Covid-19 Hastalarının Tedavisinde Spesifik Önlemler Alınabilir

Fransa’nın Lille şehrinde bulunan bir hastane de bir hastanın VKİ’si ne kadar yüksekse, onun solunum cihazına gereksinim duymasının da o kadar muhtemel olduğu bulgusuna ulaştı. 9 Nisan’da Obesity’de yayınlanan çalışmanın araştırmacılarına göre, covid-19 nedeniyle yoğun bakıma alınan 124 hastanın neredeyse yarısı obez ya da ileri derecede obezdi. Veriler, entübe edilen 85 hastanın neredeyse yüzde 90’ının VKİ’sinin 35’in üzerinde olduğunu gösteriyor.

Yüksek VKİ değerlerine sahip insanlar zaten solunum konusunda sorunlar yaşama eğiliminde oluyor. Doktorlar covid-19 büyük ölçüde bir solunum hastalığı olduğu için, bunun kilosu fazla olan insanları daha dezavantajlı bir konuma sokabildiğini belirtiyor.

Uzmanlar bu verilerin obez insanlar için bir uyarı işareti olması gerektiğini ve bu insanların ateş ya da nefes darlığı gibi belirtiler yaşaması halinde doktorlarını aramak ve test yaptırmak konusunda tereddüt etmemesi gerektiğini söylüyor.

New York City’de görev yapan obezite uzmanı Rekha Kumar, doktorların obez covid-19 hastalarını tedavi ederken spesifik önlemler alabileceğini ve bunlar arasında bu hastalara erkenden oksijen vermenin ya da onları daha uzun süre hastanede tutmanın da bulunabileceğini belirtiyor.

Orijinal Makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here