Fareler Dopamini Kasıtlı Olarak Kontrol Edebiliyor

0
208

Ödül ve hazla ilişkili olan dopamin, popüler olarak beynin “iyi hissetme” kimyasalı olarak tanımlanıyor. 

Dopamin beyin hücreleri arasında sinyaller taşıyan yaygın bir nörotransmitter ve birçok fonksiyonunun yanı sıra bilişsel işlemenin çeşitli yönleriyle de ilgili. 

California Üniversitesi, San Diego araştırmacıları, yakın zaman önce dopaminin spontane dopamin uyarımlarıyla ilgili daha az anlaşılmış olan yönlerini incelemeye koyuldular. Çalışmanın Current Biology’de yayınlanan bulguları, farelerin bu rastgele dopamin sinyallerini kasıtlı olarak manipüle edebildiklerini gösteriyor. 

Çalışmanın liderliğini yapan ve California Üniversitesi, San Diego’da bir yüksek lisans öğrencisi olan Conrad Foo, dopaminin sadece keyif verici ya da ödüle dayalı beklentiler sunulduğunda ortaya çıkmadığını; farelerin neokorteksinin yaklaşık olarak dakikada bir meydana gelen öngörülemeyen dopamin sinyalleriyle dolu olduğunu buldu. 

Hatasız Bir Şekilde Dopamin Sinyallerini Ortaya Çıkarmayı Öğrendiler 

Araştırmacılar farelerin laboratuvarda moleküler ve optik görüntüleme teknikleriyle belgelenen bu sinyallerin meydana geldiğinin gerçekten de farkında olup olmadıklarını incelediler ve bir yürüme bandı üzerindeki farelerin hazırlıksız gelen bu dopamin sinyallerini kontrol edebildiklerini gösterebilmeleri halinde bir ödül aldıkları bir geri bildirim düzeni tasarladılar. Sonuçlar farelerin sadece bu dopamin sinyallerinin farkında olmakla kalmadıklarını, aynı zamanda bunların bir kısmını öngörmeyi ve isteyerek bunlara göre hareket etmeyi de öğrendiklerini ortaya koydu.

Ekip farelerin bir ödülü almalarının öncesinde hatasız bir şekilde dopamin sinyallerini ortaya çıkarmayı öğrendiklerini söylüyor. Araştırmacılar ayrıca, ödül ortadan kaldırıldığında bu etkilerin tersine döndüğünü ve spontane dopamin sinyallerinin davranış planlamada belirgin bir bilişsel olay olarak işlev görüyor olabileceğini varsaydıklarını belirtiyorlar. 

Yapılan bu çalışmanın dopamin ve beyin dinamikleri alanlarında yeni bir boyut açtığını söyleyen araştırmacılar, şimdi öngörülemeyen dopamin olaylarının yiyecek arama konusunu yönlendirip yönlendirmediğini ve bunu nasıl yaptığını keşfetmek için çalışmayı genişletmeyi amaçlıyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here