Dünya’nın Gizli Kıtası

0
1746

Bilim insanları Pasifik okyanusunun güneybatısında büyük çoğunluğu sular altında olan Zealandia olarak adlandırılan bölgeye yeni bir kıta denebileceğini iddia ediyor.

GSA Today dergisi Mart/Nisan 2017 sayısında yer alan makaledeki jeofiziksel veriler, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya’yı da içeren 5 milyon kilometrekarelik bu bölgenin kırılmamış tek bir kıta kabuğu parçası olduğuna ve jeolojik olarak Avustralya’dan ayrı olduğuna işaret ediyor.

Ancak resmi olarak kıtaların belirlenmesinden sorumlu hiçbir uluslararası organ yok ve bu yüzden araştırmacılar, kıtayı yeterli sayıda meslektaşının kabul etmesini beklemek zorundalar.

Makalenin başyazarı Mortimer ve onun meslektaşları, Zealandia’nın Gondwana süper kıtasından yaklaşık 100 milyon yıl önce ayrılmaya başladığını belirtiyor. Ayrılma sonucu oluşan yarık Zealandia’ya bağımsızlık kazandırırken aynı zamanda kabuğu çekti ve inceltti. Bu da bölgenin batmasına ve çoğunun sular altında kalmasına sebep oldu. Bugün Zealandia’nın, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya gibi, yalnızca yaklaşık %6’sı suyun üzerinde kalıyor.

Kaynak: Nature (16 February 2017)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here