Pfizer, COVID-19 Hapının Hastaneyi, Ölüm Riskini %90 Oranında Azalttığını Söyledi

0
124

Pfizer Inc. cuma günü yaptığı açıklamada, ilaç üreticisi koronavirüsü tedavi etmek için kullanımı kolay bir ilaç yarışına katıldı ve COVID-19 için geliştirilen deneysel antiviral hapının yüksek riskli yetişkinlerde hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yaklaşık %90 oranında azalttığını söyledi.

Pfizer çalışmasına dahil olmayan Pittsburgh Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar ana bilim dalı başkanı Dr. John Mellors, erken COVID-19’u tedavi etmek için haplara sahip olmanın “çok önemli bir ilerleme olacağını” söyledi.

Cuma günü, Pfizer 775 yetişkinle yaptığı çalışmanın ön sonuçlarını yayınladı. COVID-19 semptomlarını gösterdikten kısa bir süre sonra şirketin ilacını başka bir antiviral ile birlikte alan hastalar, plasebo hap alan hastalara kıyasla, bir ay sonra birleşik hastaneye yatış veya ölüm oranlarında %89’luk bir azalma gösterdi. İlacı alan hastaların %1’inden daha azının hastaneye kaldırılması gerekti ve kimse ölmedi. Karşılaştırma grubunda ise, %7’si hastaneye kaldırıldı ve 7 kişi öldü.

Pfizer’in baş bilim sorumlusu Dr. Mikael Dolsten bir röportajda, “Olağanüstü bir şey elde ettiğimizi umuyorduk evet, ama neredeyse %90 etkinlik ve %100 ölüm korumasıyla harika ilaçların ortaya çıktığını nadiren görürüz” dedi.

Pfizer yan etkiler hakkında çok az ayrıntı bildirdi ancak söz konusu sorun oranlarının gruplar arasında yaklaşık %20 oranında benzer olduğunu söyledi.

Araştırmayı izleyen bağımsız bir tıp uzmanı grubu, ara sonuçlar böylesine açık bir fayda gösterdiğinde standart prosedür olarak denemeyi erken durdurmayı önerdi.

ABD’li üst düzey sağlık yetkilileri, aşılamanın enfeksiyona karşı korunmanın en iyi yolu olmaya devam edeceğini vurgulamaya devam ediyor. Ancak on milyonlarca yetişkinin hala aşılanmamış olması; etkili, kullanımı kolay tedavilerin, gelecekteki enfeksiyon dalgalarını engellemek için kritik öneme sahip olacaktır.

FDA, molnupiravir olarak bilinen Merck’in hapını gözden geçirmek için bu ayın sonlarında halka açık bir toplantı düzenledi. Şirket, Eylül ayında ilacının hastaneye yatış ve ölüm oranlarını %50 oranında azalttığını bildirdi. 

Mellors, “Yüz metrelik koşuyu kimin kazandığını söylemek için henüz çok erken” dedi. “%50 ile %90 arasında büyük bir fark var ama popülasyonların karşılaştırılabilir olduğundan emin olmamız gerekiyor.”

Merck’in hapı ABD düzenleme sürecinde daha ileride olmasına rağmen, Pfizer’in ilacı, düzenleyicilere daha aşina olan bir güvenlik profilinden yararlanabilir. Hamile kadınlar olası doğum kusurları riski nedeniyle Merck denemesinden çıkarılmış olsa da, Pfizer ilacının benzer kısıtlamaları yoktu. Merck ilacı, virüsü bozmaya yönelik yeni bir yaklaşım olan koronavirüsün genetik koduna müdahale ederek çalışır.

Pfizer ilacı, HIV ve hepatit C tedavisinde devrim yaratan, proteaz inhibitörleri olarak bilinen onlarca yıllık antiviral ilaç ailesinin bir parçasıdır. İlaçlar, virüslerin insan vücudunda çoğalması için ihtiyaç duyduğu önemli bir enzimi bloke eder.

İlaç ilk olarak 2003 yılında Asya’da ortaya çıkan SARS salgını sırasında tanımlandı. Geçen yıl şirket araştırmacıları, iki koronavirüs arasındaki benzerlikler göz önüne alındığında ilacı yeniden canlandırmaya ve COVID-19 için üzerinde çalışmaya karar verdi.

New York merkezli Pfizer Inc.’in hisseleri  %11yükseldi.

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here