Kolda Yetiştirilen Gerçek Kulak Kafaya Nakledildi

0
2063

Amerika’da bir asker geçirdiği kazada bir kulağını kaybetti. Cerrahlar ilginç bir yöntem kullanarak, hastanın kolu içinde yepyeni bir kulak geliştirdiler ve kaybedilen organın yerine yenisini naklettiler.

İki yıl önce, Shamika Burrage, Teksas’ta meydana gelen bir kaza sırasında arabasından çıkarıldığında neredeyse ölmek üzereydi. Hastanede gözlerini açtığında, vücudunun eskisi gibi olmadığını farketti. Sol kulağının tamamını kaza sırasında kaybetmişti. Fakat 21 yaşındaki genç kadın şimdi iyileşme yolunda. Orduya göre, “türünün ilk örneği” olarak adlandırılan bir prosedür uygulanarak, kaybedilen kulak yerine yenisi oluşturulmuş ve hastanın sağ ön kol derisi altında gelişmesi sağlandı. Proteze gerek yoktu. Bunun yerine, plastik cerrahlar askerin kendi kıkırdağını kullandılar.

Yeni kulak daha sonra El Paso’daki William Beaumont Askeri Tıp Merkezi’ndeki cerrahlar tarafından Burrage’ın kafasına nakledildi. Ordu Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, Burrage’ın duyma yetisini geri kazandığını ve operasyonun  başarılı olduğunu bildirdi.

Bildiride, cerrahların Burrage’in kaburgalarından aldıkları kıkırdak dokuyla yeni kulağın geliştirildiği, daha sonra da kulağın büyüyerek normal formuna gelmesi için hastanın kolunun alt kısmındaki dokunun içine yerleştirildiği ifade edildi.

ABC News raporuna göre uygulanan prosedür, ABD’de uygulanmış en karmaşık kulak geliştirme yöntemlerinden biridir ve bu metot, kıkırdakta yeni kan damarlarının oluşmasına izin verir.

Ordu’nun açıklamasına göre, rehabilitasyon tamamlandığında Burrage yeni kulağını hissedebilecek. Askeri Tıp Merkezi’ndeki rekonstrüktif cerrahi bölümünden Teğmen Albay Owen Johnson III konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada “Şu ana kadar her şey yolunda görünüyor. Kulağın görünüşü ve hassasiyeti gayet iyi durumda.Bundan beş yıl sonra, yapılan işlemden haberi olmayan insanlar, hastanın kulak naklini farketmeyecekler bile. Genç bir aktif Asker olarak, alabilecekleri en iyi tedaviyi hak ediyorlar,”  dedi.

Burrage’ın kulağını kaybetmesi, kazaya dair geçirdiği birçok yaralanmadan sadece biriydi. 2016’da yaşanan kazada otomobilin ön lastiğinin patlaması, arabanın 700 feet kaymasına neden oldu ve  araç pek çok kez takla attı.

Kaza meydana geldiğinde, Burrage hamile olan kuzenini arabayla Mississippi’den Teksas Fort Bliss’e götürüyordu.

Kuzeni kazadan sadece küçük yaralarla kurtulmayı başarırken, Burrage’in omurgasında kırıklar vardı kadar kafa travması geçirmişti.

“Ben yerdeydim, sadece gözlerimi yukarı kaldırdım  ve kuzenimi gördüm. O anda, insanların bize doğru yürüdüğünü hatırlıyorum, iyi olup olmadığımızı sordular ve sonra kendimden geçmişim.” dedi. Doktorlar, 30 dakika daha geç müdahale edilmiş olsaydı, Burrage’ın ölmüş olacağını söylediler.

Kazadan sonra Burrage, dış görünüşünden dolayı kendisini kötü hissettiğini ve bir seçenek olarak plastik cerrahi ile sunulduğunu söyledi. İlk başta ameliyatın zorlayıcı dürecinden korkuyordu fakat sonradan doktorların neler yapabileceğini görmek istediğini söyledi.

Burrage, “Daha fazla yara izi istemediğim için hayatıma protezle devam edecektim ama gerçek bir kulak istedim” dedi.

Her ne kadar ilk kez bir kulak cerrahı tarafından yeniden organ yapılanması girişiminde bulunulmuş olsa da, kulakların vücut içinde büyütülmesi fikri bilim ya da tıp için yeni değildir.

Doktorların, Burrage’a yaptıklarına benzer prosedürleri uyguladıkları en az iki vaka olmuştur. ABC News, 2012 yılında bir kadının, kanserden dolayı  kulağını kaybettiğini ve önkol cildinin altında yeni bir kulak geliştirildiğini bildirdi. Birkaç yıl sonra, Çin’deki doktorlar araba kazası geçiren bir adamın kolunda yine bir kulak geliştirdiler.

Burrage’in şu anda her iki kulağı da mevcut ama iyileşmesi henüz tamamlanmadı. Bildiride, yapılan naklin  yanı sıra, ön kolundan gelen epidermisin, sol çene hattının hemen yanındaki bölgede yara dokusunu örtmek için kullanılacağı belirtildi.

Sadece iki ameliyat daha kaldı. Burrage daha iyimser ve heyecanlı hissettiğini söyledi.

“Her şey için uzun bir süreç oldu, ama ben geri döndüm” dedi.

Kaynak: Science Alert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here