13. yüzyılın en önemli astronomu Nasiruddin Tusi

0
4277

Nasiruddin Tusi (1201-1274) Müslüman astronom, matematikçi ve fizikçidir. Kendi döneminde dünyanın en büyük gözlemevi olan Meraga Rasathanesi’ni kurmuştur. Bu rasathane çağının en önemli astronomi merkezidir.

Tusi, burada yaptığı gözlemlerle kendi zamanının en iyi gezegen hareket çizelgeleri ve yıldız haritalarını oluşturmuştur. Kepler’e kadar Güneş Sistemi’ni en iyi tarif eden modeli geliştirmiştir. Tusi, Samanyolu’nun yıldızlardan oluştuğunu keşfetmiştir, kendisinden sonra bu iddiayı ancak 17. yüzyılda Galileo, teleskobunu geliştirdikten sonra yineleyecektir.
Tusi, Batlamyus’un Dünya’nın durması gerektiği yönündeki argümanlarını eleştirmiştir. Tusi’nin Batlamyus eleştirisi daha sonra Kopernik tarafından aynen kullanılmıştır. Tusi, kütlenin korunumu kanununu Lavoisier’den beş asır önce keşfetmiştir.

Ay’da 60 km çapındaki bir kraterle, 10269 numaralı cüce gezegen ismini Tusi’den almaktadır. İslami ilimlerle de meşgul olan Tusi; din ve bilimin çatışmadığını savunmuş ve dindar bir insanın bilimle meşgul olmasının en güzel örneklerinden birini göstermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here